Jerzy Popiełuszko

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy księdza. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Popiełuszko-syrena

Jerzy Popiełuszko (ur. 14 września 1947, zm. 19 października 1984) – polski duchowny, utalentowany pływak, kapelan Solidarności, błogosławiony w kościele katolickim. Wbrew komunistom nie był cichą wodą, bo mówił dużo, a niezbyt wiele robił. Ambitny człowiek – zawsze rzucał się na głęboką wodę. Po śmierci nabrał wody w usta i nie zdradził swoich oprawców. Ogólnie dobry człowiek[1]. Ulubiony kapelan Jana Rema i Grzegorza Piotrowskiego.

Biografia

Według relacji był spokojnym, przeciętnym uczniem (no wprost idealny do bycia świeckim miernym gorliwym katolikiem bycia księdzem). Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972. Kontynuując wieloletnią tradycję polskiego kleru, ks. Jerzy aktywnie wtrącał nos do polityki i spraw społecznych. Jako, że był nieśmiały to wolał manifestować prawicowe poglądy polityczne poprzez łamanie hostii w kształt litery V, a nie poprzez kontrowersyjne homilię (w stylu ks. Niedzielaka). Aby pokazać, że potrafi się rządzić, to zaczął trenować boks.

Wracając z Bydgoszczy w okolicach Torunia porwali go esbecy. Po odwiedzeniu Kujaw Popiełuszko wykorzystał jednorazowy postój porywaczy i próbował uciec (jak przyznał jego przyjaciel Waldemar Chrostowski, Popiełuszko mówił, że został wrzucony na głęboką wodę i że akcja treningowa Grzegorza Piotrowskiego udała się i że nikt go już nie zaskoczy. Niestety kpt Piotrowski stał się ofiarą spisku, gdyż jego fałszywi wspólnicy okazali się gnidami, którzy wyrzucili kontrowersyjnego księdza do Wisły we Włocławku.

Przypisy

  1. Powiedział szczupak do szczupaka


P vip.svg To jest tylko zalążek artykułu biograficznego. Jeśli widziałeś tę osobę na ulicy – rozbuduj go.

Medaille1785.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny historii. Jeśli masz tyle lat, co Pai Mei – rozbuduj go.

FSM Logo.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny religii. Jeśli sprawy transcendencji nie są Ci obce – rozbuduj go.