Kaszubi

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pali piersią, rwie zębem, oddechem zabija
Adaś o Kaszubach
Różnica pomiędzy siekierą a Kaszubami jest taka, że siekierę się ostrzy, a Kaszuba tępi
Mądrość ludowa o Kaszubach

Kaszubi – grupa etniczna zamieszkująca Kaszuby. Dla świętego spokoju rozpuścili plotkę o tym, jakoby mieli mieć czarne podniebienie (w rzeczywistości mają fioletowe, tak jak i nos) i dzięki temu wszyscy się ich boją. Znani są z tego, że nie lubią warszawiaków; przykład sympatii do nich: „weź no sztachetę te chCenzura1.svge przejachały idzeme wpBlad.pngć”.

Tradycja

Są wierni tradycji i do dziś, idąc na dyskotekę, nie zabierają ze sobą żadnych nowoczesnych narzędzi – wystarczą sztachety z płotu sąsiada. Bardzo lubią przyjezdnych, tak bardzo, że zawsze chętnie ich przyjmują (jak im zapłacą oczywiście). Najważniejszą kaszubską używką, zaraz po winie, jest proszek wciągany nosem. Nie, nie, to nie amfa tym razem! „Snuff is good” jak mówi stare, dobre kaszubskie przysłowie.

Kuchnia

Poziom płynów w swoim organizmie uzupełniają wykwintnymi napojami z gatunku win owocowych, przekąszając tzw. szparką szpёrką, kuchem (od święta), albo po prostu kaszą. Największy rarytas kaszubów to suszone owoce. Lubią też wynalazki XXI w., istnieje udokumentowany przypadek jednorazowego zjedzenia lodów o pojemności 2,5 l w ciągu 20 min. Dzieciaki kaszubskie uwielbiają się prześcigać w wypijaniu kompotu.

Kaszubskie nuty

To je krótci, to je dludzi. To kaszebska stolëca. To sa basë, to sa skrzypci. To oznôczô Kaszeba. To je rydel, to je tycz. To sa chojnë, widly gnojne. To je prosté, to je krzëwé. To je tylne kolo wozne. To sa hôci, to sa ptôci. To sa prusci póltrojôci. To je kleka, to je wól. To je cale, a to pól. To je male, to je wieldzi. To sa instrumenta wszelci.

Ciekawostki

  • Najsłynniejszym obecnie Kaszubem jest Donald Tusk.
  • Uczą dzieci kaszubskiego w różnych pomorskich szkołach, bo szkołom za to płacą gruby hajs.
  • Istnieje teoria, że Kaszubi to tak naprawdę górale, którzy nie zdążyli na statek do Ameryki
  • Podobno istnieje też (złośliwa) teoria, że na tereny obecnych Kaszub około 1000 lat temu plemiona skandynawskie wywoziły, pozostawiając ich tam, swoich chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, a także wyjątkowo kłótliwych i nieprzystosowanych społecznie pobratymców i stąd właśnie wzięli się Kaszubi.
    • Potwierdzeniem tej teorii mają być podobno niektóre słowa języka kaszubskiego, jak chociażby słynne kaszubskie „tak”, czyli „jo”, które brzmi niemal identycznie jak „tak” po norwesku czy szwedzku. Również słowo „schody” po kaszubsku („trãpë”) jest bardzo zbliżone do słowa „schody” w języku szwedzkim („trappor”) i norweskim („trapper”). Podobnie jest w przypadku słowa „tytoń” (po kaszubsku to „tobaka”, po szwedzku „tobak”, a po norwesku „tobakk”). Spodnie po kaszubsku to „buksy”, po szwedzku „byxor”, a po norwesku „bukser”. Plaża po kaszubsku to „strond”, po szwedzku „stranden”, a po norwesku „strand”. Łódź po kaszubsku to "bôt", a po norwesku i szwedzku "båt", północ (kierunek geograficzny) to "norda", natomiast po norwesku "nord", fajka "pipka", a w języku norweskim "pipe".
  • W języku kaszubskim nie ma przekleństw.
  • Istnieje legenda o legendarnym Kaszubie, który osiągnął rekordowy wzrost ponad 2 m i posiada genitalia wielkość średniej przeciętnej w Afryce.
  • Mają skłonności do długich kąpieli w ciepłej wodzie (poza swoją krainą), przyczyną jest prawdopodobnie to, że do na ich tereny jeszcze nie dotarł wynalazek zwany ciepłą wodą.
  • Kaszubscy kierowcy z Kartuz i okolic uchodzą za najlepszych w Polsce, czego potwierdzeniem są liczne wpisy na forach motoryzacyjnych i podróżniczych z całego kraju, rozpoczynające się słowami „Uwaga na GKA!!!”.

Zobacz też