Klątwa (film)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klątwa (ur. 2002 w Japonii) – film z gatunku horror, opowiadający o przeklętym domu w Japonii. Oryginalna wersja została nakręcona została w Japonii i osiągnęła sukces, rok po powstaniu części drugiej Amerykanie zrobili przeróbkę, która osiągnęła podobny sukces co ta pierwsza. W 2000 roku powstała pierwsza japońska cześć „Ju-On: The Curse”, ale ona nikogo nie obchodzi.

Fabuła[edytuj]

Wolontariuszka odwiedza schorowaną babcie, która w ogóle się nie odzywa, w domu panuje syf a po domu szlaja się sinoniebieski chłopaczek z oczami pomalowanymi eyelinerem oraz jego powykrzywiana bekająca matka, która albo ni stąd ni zowąd pojawia się na schodach, pod prysznicem, w łóżku albo jako odbicie w szybie. Fabuła w wersji Amerykańskiej jak i Japońskiej jest niemal identyczna, ci drudzy jednak skupili się na tym, by przestraszyć widza (prawie) bez użycia motywów krwi, Amerykanie woleli zepsuć niepokojącą atmosferę filmu i zastąpić ją charakterystyczną papką made in Hollywood.

Bohaterowie[edytuj]

  • Kayako Saeki – duch, który nawiedza dom,który jest motywem przewodnim we wszystkich częściach obu wersji. Jest to kobieta, która cały czas beka, ma złamany kark, przez co podczas swoich ataków na bohaterów macha głową. Ogólnie cała jest powykrzywiana, czarne kłaki zasłaniają jej twarz.
  • Toshio Saeki – duch, synalek mamusi. Ma oczy pociągnięte eyelinerem, a zamiast mówić normalny głosem – miauczy.
  • Takeo Saeki – tatuś-morderca. Przed śmiercią swojej żony musiał raczej bardzo ją nakarmić, skoro ona kilka lat po śmierci beka bez przerwy.
  • Rika – zezowata wolontariuszka, jest wyższa o głowę od krasnala ogrodowego. Odwiedza milczącą babkę w jednej z części japońskiej „Klątwy”.


Crystal128-tv.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny kinematografii. Jeśli nie używasz słowa „kamerować” – rozbuduj go.