Kritias

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kritias to ostatni dialog/komedia Platona. Urwany w połowie z powodów, które zostaną podane poniżej.

Spis osób występujących w komedii[edytuj]

  • Kritias
  • Sokrates
  • Hermokrates
  • sanitariusze (ukrywający się za kotarą)

Treść[edytuj]

Większość ignorantów sądzi, że Platon na starość zwariował i zajął się pisaniem komedii (to było bardzo popularne zajęcie wśród pacjentów szpitala psychiatrycznego w Tesalonikach). Taki charakter nosi jeden z ostatnich jego dialogów/komedii: Timajos.

„Kritias” jest jakby rozwinięciem jednego z wątków Timajosa – motywu Atlantydy. Po zabraniu przez personel szpitalny Timusia, zostaje już tylko trzech mędrców, gotowych dzielić się swoją mądrością. Wstaje zatem Kritias, który jest kuzynem Timusia i zaczyna nawijać o Atlantydzie. O tym, że było tam miasto, otoczone dziewięcioma okręgami, że ludzie tam mieszkający byli piękni, młodzi i bogaci i każdy miał dziesięć bryk w swoim garażu i dwa miliony na koncie w Szwajcarii (wersja podstawowa). Mówi, że wszyscy byli wegetarianami, kochali szczególnie dzieci śpiewające w chórze i zwierzęta.

Utwór urywa się w połowie zdania i dalej nic nie ma. Istnieją dwie hipotezy wyjaśniające ten fakt. Obie kończą się właściwie tak samo:

  • pierwsza mówi o tym, że Platon pisząc „Kritias” umarł ze śmiechu (w końcu pisał komedię, nie?);
  • druga mówi, że autor w trakcie pisania umarł z nudów (w końcu ile można pisać takie głupoty?).

W każdym razie planowana trzecia część („Hermokrates”) nie doszła do skutku, dzięki czemu autorzy Trylogii i Matrixu mogą odczuwać wyższość nad Platonem.

Zobacz też[edytuj]