Kursor

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Najprawdziwsza postać kursora
Kursor dla neo

Kursor – poruszająca się grafika na monitorze, nazywana potocznie strzałką. Powstała, gdyż szukano zastosowania dla ponoć nowego elementu – myszy komputerowej. Strzałka zmusiła ludność do kupowania kosztujących fortunę myszek. Stracili na tym wszyscy oprócz Billa Gates'a, który posiadł umiejętność poruszania się skrótami klawiszowymi (np. Ctrl-Alt-Del, Alt-F4).

Sterowanie

Kursor może się poruszać, o ile posiadamy mysz komputerową. Działa to na zasadzie symbiozy, gdzie należy tzw. poruszyć myszką, czyli zmienić położenie myszy względem jej podstawy. Takie zachowanie zmusza strzałkę do zrobienia tego samego, za co oczywiście otrzymuje kapustę.

Kursor pozwala również na klikanie nim, jednak jako symbiant jest zależny od drugiego – myszki. Tak więc musimy uprzednio nacisnąć któryś z przycisków na myszce. Preferowany jednak ten lewy…

Po wcześniejszym zakupieniu internetu, możemy dowolnie przeglądać jego bogate wnętrze, między innymi:

  • Poruszać kursorem – najmniej ciekawy, choć i tak pewnie często to robisz, choćby przy czytaniu tego artykułu.
  • Klikać – wielka frajda, szczególnie dla newbie bądź dzieci neo. Jest bardzo ciekawym rodzajem, ale i równie dobrze zabierającym czas. Częste klikanie powoduje starcie lakieru z myszki, ból palca i zmęczenie, gdyż każde kliknięcie niewłaściwie stosowane zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.
  • Zaznaczać – przeznaczone głównie dla słabowidzących. Wykonywane przez kliknięcie LPM, nie puszczanie cały czas palca z przycisku i w końcu poruszenie myszką w którymś kierunku. Dopiero po tym zalecane jest puszczenie przycisku.
  • Używać PPM – skutkiem tego jest pojawienie się szarego okienka, z którego korzysta się w celach „przemieszczeniowych” zaznaczonego obiektu.
  • Przesunąć pasek – odkrycie niewidocznej części strony za pomocą paska przesuwania (ang. scrollbar). Łatwe użycie (patrz: zaznaczać).

Postacie kursora

Strzałka

Kursor.png

Najczęściej widywany w całym świecie komputerów. Widnieje w obecnej postaci jako biała strzałka przechylona na północny zachód. Występuje w swoim wdzianku zawsze wtedy, gdy nie jest nakierowany na jakiś link oraz pole do pisania tekstów. Zwykle nic się nie dzieje po kliknięciu takim kursorem.

Ręka

Kursorlapa.jpeg

Biała łapa włożona w rękawicę klauna. Palcem wskazującym wskazuje w górę, a kciukiem w lewo, więc pewnie jest to prawa ręka. Taki kursor występuje, gdy kursorem o innym wyglądzie nakierujemy na obiekt możliwy do otworzenia. Przykładowo może to być link albo fotka.

Ręka II

Fake cursor.png

Podobno pojawi się jeszcze w Windowsie 11. Można tu zobaczyć nowoczesny i profesjonalny design.


Kreska

| Zwykła kreska, występuje w polach do pisania, na przykład na Nonsensopedii. Jako jedyny z podstawowych rodzajów kursora, ma swoją animację.

Zobacz też