Kurt Vonnegut

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy amerykańskiego pisarza. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.

Kurt Vonnegut (ur. 11 listopada 1922, zm. 11 kwietnia 2007) – amerykański pisarz i symbol miernoty. Teoretyk wojny, zwolennik wykorzystania nauki do celów czysto militarnych. Miłośnik polowań, ulubieniec Hemingwaya. W chwilach uniesień zamieniał się w zwariowanego pisarza SF, Kilgore'a Trouta (Pstrąg Zabijucha) i wieszczył świetlaną przyszłość całej ludzkości.

Życie i twórczość[edytuj]

Niebagatelny wpływ na twórczość Vonneguta miał fakt dorastania w rodzinie katolickiej. Matka pisarza była zakonnicą, natomiast ojciec księdzem. Kurt kandydował na papieża, przegrał jednak z byłym SS-manem.

Autor istotnych książek dotyczących konsumpcji alkoholu, m.in Kociej Kołyski (o łyski podawanej w puszkach). Znany także ze swojego manifestu wegetariańskiegoRzeźnia numer pięć, w którym opisuje świńskie traktowanie świń w rzeźniach. Zaakcentował także problem szmuglowania zwierząt drezynami i wymyślił naloty dywanowe Aladyna.

Jego wiara w ludzkość i hurraoptymizm przeszły do historii. W swoich książkach przedstawiał wybuchy bomb neutronowych, choroby psychiczne, epidemie, inwazję Marsjan, stosunki kazirodcze, upadek cywilizacji i ogólny koniec świata.

Autor słynnego cytatu Zdarza się, że jak ktoś umarł, to nie żyje.

W 2007 roku zaczął udawać martwego.