Lew

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy zwierzęcia. Zobacz też inne znaczenia tego słowa.
Lew w naturalnych warunkach
Typowy catus domesticus wystraszony przez lwa

Lew – udomowiony przez człowieka ssak morski z rodziny uchatkowatych. Bliski krewny norników, suwaka i szczura piżmowego, choć nie są zbyt podobne do swych krewniaków. Kupując na targu lwa należy pamiętać, że może okazać się on odmianą z niezwykle szybką przemianą materii. Dlatego kupno lwa trzeba wcześniej ustalić z rodziną. Nie kupujmy lwa w ramach prezentu!

Lew jest typowym zwierzakiem nadrzewnym. Lwy żyjące w Karpatach, Sudetach i Beskidzie mają ubarwienie ciemniejsze – ciemnobrązowe. Są też wyraźnie mniejsze od osobników żyjących na Syberii i Honolulu. W zimie wszystkie lwy zmieniają ubarwienie na popielate (szata zimowa).

Żywienie

Podstawowym pokarmem są liście wybranych gatunków eukaliptusa. W małych ilościach wskazana jest sałata oraz mleko półtłuste. Lubią żerować na wysypiskach śmieci. Powinny przynajmniej raz w tygodniu jeść plastik, który dostarcza im niezbędnych witamin i minerałów.

Występowanie

Lew często występuje w cyrku. Zazwyczaj w parze z tak zwanym Treserem. Treser zagania go do klatki, co jest niezwykłym osiągnięciem, ponieważ lwy są wyjątkowo leniwe. Często wkłada mu też głowę do paszczy, tworząc pozory niebezpieczeństwa. Treserem może być każdy, kto posiada lwa. W Rosji występował Lew Jaszyn, a w Polsce Lew Rywin.

Ochrona

Kłusownicy często polują na lwy aby sprzedawać je na targu i robić z ich futra bieliznę. Na świecie pozostało już tylko 73 587 125 lwów. Za zabicie lwa obowiązuje kara 2000 pesetów kolumbijskich.

Galeria


Crystal Clear app bug.svg To jest tylko zalążek artykułu o zwierzętach. Jeśli należysz do świata zwierząt – rozbuduj go.