Mandat

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mandat – główna nagroda w organizowanych przez Policję rozmaitych publicznych konkursach. Najczęstsze, regularnie odbywające się zabawy to „Kontrola Drogowa”, „Play that funky music loud”, „Piwo w parku”, ale zdarzają się i inne, zależne od kreatywności funkcjonariuszy. Jest to jeden z niewielu konkursów, w których zwycięzca obowiązkowo musi przyjąć nagrodę (por. sąd).

Obdarowany w ramach swojej wygranej ma możliwość zupełnie niedobrowolnej wpłaty na charytatywne konto Policji, w przypadku rezygnacji z nagrody, ma duże szanse na wylosowanie w ogólnopolskim losowaniu nagrody głównej: pobytu na koszt państwa w luksusowym ośrodku wypoczynkowym.

Zdarza się, że policjanci zgadzają się zrezygnować z oferowania mandatu, w zamian za wyjaśnienie reguł konkursu lub dobrowolne wsparcie na rzecz żeglarstwa (łódka Bols, łódka Luksusowa) lub jeździectwa (WTK Soplica).

Organizowane konkursy

Kontrola Drogowa

Uczestnikiem gry może być dowolny użytkownik dróg. Zgłoszenie do gry następuje zwykle w sposób nieświadomy; można jednak je wywołać świadomie m.in. poprzez:

  • przekroczenie prędkości
  • spowodowanie wypadku
  • jazdę po spożyciu alkoholu

Policja, by wyjść naprzeciw uczestnikom, rozstawia na drogach liczne punkty informacyjne, zwykle zlokalizowane w okolicach lasów, kiosków i innych dobrze ukrytych miejsc. Typowanie wygranych odbywa się na podstawie obserwacji lub losowania za pomocą specjalnej maszyny losującej. Do wygranej wielokrotnie dodawane są nagrody poboczne: np. punkty karne.

W przypadku, gdy użytkownik odbierze zgłoszenie innego kierowcy do konkursu (np. poprzez wypadek samochodowy czy obserwację jazdy zygzakiem), może to zgłosić pod darmowym, udostępnionym na potrzeby konkursu numerem telefonicznym 112.

Play that funky music louder

By wziąć udział w konkursie, należy posiadać obowiązkowo sprzęt grający głośną muzykę i (do wyboru) mieszkanie lub ławkę przed blokiem. Warunkiem koniecznym jest również przedział czasowy – najbezpieczniej jest korzystać z godzin 23:00–5:00. Zgłoszenie do konkursu następuje pośrednio: zgłaszającym zwykle jest sąsiad lub inna uprzejma osoba, której rzeczona muzyka przeszkadza, dzwoniąc pod wspomniany, darmowy konkursowy numer telefonu.

Zdarzenia, które pozytywnie wpływają na prędkość zgłoszenia do konkursu są:

  • głośne okrzyki lub śpiewy
  • tupanie i skakanie
  • rzucanie butelkami lub wymiocinami przez okno

Piwo w parku

Bardzo popularny konkurs oparty na metodzie losowania. W celu zgłoszenia, należy udać się do parku (lub innego miejsca publicznego) i rozpocząć spożywanie alkoholu. Wkrótce pojawią się wolontariusze z Policji lub Straży Miejskiej, którzy rozpatrzą naszą prośbę i stosownie do swojego nastroju obdarzą nas odpowiednią nagrodą.