Mitologia egipska

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bóstw było naprawdę sporo
Thot

Mitologia egipska – starożytna religia głosząca, że wszystko powstało z kozy ptako-człeko, a jak będziemy mieć radochę z wylewów Nilu i nie będziemy walić konia[1] to otrzymamy wstęp do nieśmiertelnego klubu prowadzonego przez zielonolicego faraona.

Elementy wierzeń

Politeizm, animalizm

Mitologia ma to do siebie, że możesz twierdzić, iż zgwałcił Cię bóg z głową lwa, a i tak nikogo to nie zdziwi, a nawet lud uwierzy. Egipt nie był wyjątkiem. Co jakieś miasto, to nowy bożek. Ponad osiemdziesiąt bóstw. Każdy z nich miał historię a'la Iliada, więc bycie ówczesnym kapłanem to niezły hardkor. Przynajmniej było wesoło. Ale jak na ironię doprowadziło to do upadku tejże religii. Przyszli muzułmanie, rzekli: Hej, my mamy tylko Allaha!. Któż by się nie zgodził na taką transakcję... No i Chamowie synowie Chama stali się pełnoprawnymi Arabami.

Życie pozagrobowe

Info.png Główny artykuł: Sąd Ozyrysa

Grunt, to mieć lekkie serce. Inaczej zostaniesz pożarty i nie będziesz mógł się nabijać z innych, którzy mają chorobę wieńcową.

Kult

Matrioszki

Wbrew pozorom kult nie był wymagający. Wystarczyło raz na kilkadziesiąt lat wraz z innymi ręcznie wznieść świątynię z 2,5 tonowych bloków piaskowych. Oprócz tego, to to co zawsze – ofiary z pierwocin, zwierząt, ludzi, złota i innych drogocenności. Nic się nie marnowało. Czego bogowie nie chcieli, to brał sobie faraon. Świetna ekonomia, nie?

Propaganda

Bywało, iż najwyższym z kapłanów był sam faraon, więc religia była na rękę władzy. Dlatego owa wiara była jak najbardziej popularyzowana. Posłuch wśród ludu zyskała przez nowo wynalezione papierosy. Wynalezienie ich i zastosowanie w propagandzie i publicznym używaniu zjednało sobie wyższe sfery i klasę robotniczą. Papierosy w zależności od zawartości wprawiały w zadumę, radość lub, gdy ktoś przedawkował studiowanie, widział samych bogów. Ogólnie rzecz biorąc, głoszenie religii egipskiej na papierosach było genialny pomysłem.

Zaraz... Czy to nie były przypadkiem papirusy?

Zobacz też

Przypisy

  1. Zgodnie z Księgą Umarłych