Najsłabsze ogniwo

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obejrzyj ten film na YouTubie
Kolejny zawodnik wkuCenzura2.svga prowadzącą i vice versa
Projekt studia na nieoficjalne wznowienie produkcji w 2015 roku

Najsłabsze ogniwo (ur. 1 marca 2004, zm. 26 stycznia 2006[1]) – kolejny teleturniej który przywędrował z zagranicy, tym razem z Wielkiej Brytanii. Chodziło w nim o to, by zawodnik wykorzystał naiwność współzawodników że mogą wygrać grubą kasiorę, a potem wyrugować ich z dalszej gry[2] i samemu ukraść zdobyć wygraną. Polską edycję tego programu prowadziła najbardziej znana osoba chora na tak zwany „Kazimiehyzm Szcz(e)ukliwy”, zaś emisją zajmowała się zaprzyjaźniona z prowadzącą stacja TVN.

Przebieg gry

W grze startuje 8 ludziów, którzy marzą o wielkiej wygranej. Pierwsze 6 rund ma taki sam przebieg, gracze muszą układać „łańcuch odpowiedzi”, zdobywając tym samym kasę. Jedna błędna odpowiedź i kasa ucieka. Można było ją zamknąć w sejfie wrzeszcząc na całe gardło słowo banque przed usłyszeniem pytania. W pierwszej rundzie można było zdobywać kasę przez 1,5 minuty, później co 10 sekund skracano czas trwania rundy. W przerwach między rundami ekipa naradzała się, który gracz jest najsłabszym ogniwem[3]. Runda 7 była podobna, z tą różnicą, że ilość wsadzonych do sejfu w tej rundzie była mnożona razy trzy[4]. W finale 2 graczy grało o kasę, jaką wszyscy[5] uzbierali przez resztę programu. Było 5 pytań, a jeżeli ktoś pomylił się chociaż raz, dostał w prezencie odpowiedź w stylu Jesteś najsłapszym ogniwem i otchocisz s niczym.

Ciekawostki

  • Oryginalna brytyjska wersja była emitowana w latach 2000-2012. Powtórki tej edycji emitowane są wczesnym rankiem na kanale BBC Entertainment, w dodatku z polskim lektorem.
  • W tytule edycji meksykańskiej występuje słowo debil, i to zupełnie nieprzypadkowo.
  • Ktoś stworzył podobny teleturniej, pod tytułem Najgrubsze ogniwo. Różnice łatwe do znalezienia.
  • Wszyscy krytykują ten program za wredne docinki prowadzącej.

Przypisy

  1. Daty emisji wersji polskiej
  2. Przez „demokratyczne” wybory
  3. W tym miejscu ujawniał się słynny Kazimiehyzm Szcz(e)ukliwy
  4. skądś znajome posunięcie
  5. Łącznie z nieobecnymi