Nonsensopedia:Tworzenie linków

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aby można było łatwiej poruszać się po Nonsensopedii, hasła linkują między sobą. Dokładnie, żmudne klikanie na kategorię, a następnie szukanie konkretnego hasła nie będzie już konieczne.

Budowa i przykłady linków

 • Link prosty: [[Szkoła]] daje Szkoła
 • Linki nie są wrażliwe na odmianę, dlatego istnieją również linki z opisem. Na przykład: [[Szkoła|szkołę]] i [[Szkoła|miejsce nauki]] dają szkołę i miejsce nauki. W niektórych przypadkach nie trzeba używać |, np. [[dom]]u daje w efekcie domu. Istnieje również przypadek, gdy chcemy pominąć słowo w nawiasie lub nazwę przestrzeni, np. [[Reunion (album)|]] da w artykule opis Reunion, a [[Forum:Strona główna|]] da Strona główna
 • Link prosty do sekcji przesuwa stronę do miejsca, w którym znajduje się odpowiednia sekcja. Przydatne przy długich stronach, których przewijanie jest czasochłonne. Przykład: [[Nonsensopedia:Administratorzy#Timeline]] daje Nonsensopedia:Administratorzy#Timeline. Po wstawieniu pipe (|) można dodać opis linku, np. [[Nonsensopedia:Administratorzy#Timeline|Administratorzy latami]] daje Administratorzy latami
 • Linki do sekcji działają dla skrótów, tak więc [[N:ADMIN#Timeline]] zadziała podobnie, jak [[Nonsensopedia:Administratorzy#Timeline]]
 • Link zewnętrzny powstaje przez wpisanie adresu strony, np. http://nonsensopedia.org/ daje link http://nonsensopedia.org/
 • Link zewnętrzny z opisem różni się od zwykłego linku zewnętrznego tym, że można go opisać. Należy jednak użyć pojedynczego nawiasu kwadratowego: [http://nonsensopedia.org/ Nonsensopedia] daje Nonsensopedia
 • Link do adresu e-mail wygląda jak link zewnętrzny z opisem, z tym, że przed adresem dodaje się prefix [mailto:]. Tu również jest możliwość opisania. Np. [mailto:administrator@nonsensopedia.org Mail admina] będzie miał opis, a [mailto:wandal@nonsensopedia.org] nie. Linki wyglądają następująco: Mail admina i [1]
 • Link do grafiki lub kategorii powinien wyglądać tak: [[:Kategoria:Muzyka]] daje Kategoria:Muzyka. Brak dwukropka oznacza skategoryzowanie strony lub wyświetlenie grafiki
 • Link rozpoczynający się od ukośnika poprzedzany dwukropkiem (np. [[:/dev/null]] daje /dev/null). W innym wypadku linkuje on do podstrony artykułu. [[/dev/null]] poprowadzi nas do strony Nonsensopedia:Tworzenie linków/dev/null
 • Link międzyjęzykowy to link do projektu Nonsensopedii w innym języku. Utworzony z dwukropkiem, nie będzie dodany po lewej w sekcji w innych językach, np. [[:en:Poland]] daje en:Poland. Lista prefiksów znajduje się tutaj
 • Link interwiki jest podobny jak powyższy, ale linkuje do dowolnego projektu opartym na wiki. W przypadku Wikipedii link wygląda [[wikipedia:pl:Nonsensopedia]] (wikipedia:pl:Nonsensopedia). W przypadku innej wiki wygląda to tak: w:c:nazwawiki. Lista prefiksów znajduje się tutaj, można też je zapamiętać, bowiem prefiks zawsze jest członem nazwy projektu występującym przed „.org”
 • ISBN jest najmniej przydatnym typem linków. W przypadku użycia po prostu wpisuje się ISBN, robi się spację, i wstukuje numer. Np. ISBN 83-7384-109-1 daje po prostu ISBN 83-7384-109-1

Linkowanie

Dobrze, gdyby linki powstawały w jakiejś określonej grupie haseł związanych ze sobą. Np. hasło obiad powinno linkować do artykułów kuchnia, lodówka, zupa, a nie szafa, gazeta czy szkoła.

Worki linków

W wypadku, gdy artykuły mają zbyt wiele linków, a inne czynności redakcyjne mogą zejść na dalszy plan, używany jest {{worek}}.

Jak nie tworzyć linków

Ten krótki tekst wytłumaczy Ci, twórco worka linków, jak linków nie tworzyć.

Związki frazeologiczne i inne

Pod żadnym pozorem nie rozbijaj związków frazeologicznych, idiomów i innych utrwalonych grup wyrazów, w tym nazw własnych, linkując do każdego wyrazu w wyrażeniu oddzielnie. Przykładowo niedopuszczalne jest zapisanie (najeżdżając kursorem na link zobacz, dokąd prowadzi):

gorączka złota jako gorączka złota
Ferdynand Kiepski jako Ferdynand Kiepski
krakowskim targiem jako krakowskim targiem
Instytut Pamięci Narodowej jako Instytut Pamięci Narodowej

Rodzina wyrazów

Przyznasz, że istnieją rodziny wyrazów, bez pudła pochodzące od jednego, jedynego. Co nie oznacza, że słowa złorzeczenie, złość, złośliwość i złowróżenie, a tym bardziej złom, złogi i złotówka powinny linkować do hasła zło. Słowa te powinny linkować dokładnie tak, jak brzmią, czyli złorzeczenie, złość, złośliwość, złowróżenie, złom, złogi i złotówka.

Częste słowa

Istnieje pewna grupa często występujących słów. Poza spójnikami (i, ale, lecz), do których linkowanie jest absolutnie zakazane poza hasłami z kategorii językoznawstwa, istnieją inne słowa, które wyjątkowo upatrzyli sobie edytorzy Nonsensopedii. Weźmy takie zdania:

Na całym świecie nie ma takiej bawełny, jak tam, gdzie się ją hoduje.
Kapłan uniósł ręce w błagalnym geście.
Coś wisiało w powietrzu, ale nikt nie wiedział, co.

Jak widać, zlinkowane tu wyrazy nie są istotnymi elementami zdań, w których się znajdują. W pierwszym można by zlinkować bawełnę, a najlepiej jeszcze, gdyby była to jakaś specjalna bawełna, zlinkowana adekwatnie do kontekstu. W drugim zdaniu ważny jest kapłan, a najlepiej, gdyby, jeżeli nie został wymieniony gdzieś niedaleko, kapłan ów został zlinkowany z nazwiska. Trzeci przypadek to na dobrą sprawę „zdanie przystankowe”, na którym hasło mogłoby nabierać zamachu, i w ogóle nie powinno być w nim linków, więc nie pchaj ich na krzywy ryj.

Nie linkuj też częstych słów tam, gdzie są użyte jak synonimy niewymienionych w zdaniu, ale o osobnym bycie, tematów, np. złe będą linki:

W tym kraju trudno o muzykę jazzową.
Podwarszawskie jezioro jest latem oblegane.
W tamtych latach wszystko było trudno dostępne.
Opinia o tym samochodzie jest różna.

Przydawki i inne określniki

Zdarza nam się pisać np.:

biskup krakowski
poważna sprawa
upadek obyczajów

Ale w żadnym wypadku nie linkuj słów krakowski, poważna i obyczajów. Prawdę mówiąc, zlinkowanie biskupa, sprawy i upadku jest wyjściem niewiele lepszym. Najlepszym zaś byłoby: biskup krakowski, poważna sprawa i upadek obyczajów. I zupełnie się nie przejmuj, że linki będą czerwone. Nonsensopedia to wiki, a hasła o niebanalnych nazwach są zachętą na przyszłość i drogą do rozbudowy Nonsensopedii.

Znani i lubiani

Tworzenie nagminnie linków do takich zajeżdżonych kobył, jak Tadeusz Rydzyk, Radio Maryja, moherowe berety, Chuck Norris, Rysio z Klanu itd. jest wysoce niewskazane, o ile nie jest to dobrze uzasadnione bardzo bliskim pokrewieństwem omawianego tematu z rzeczonymi czarnymi owcami. Jest to ulubioną zabawą niedoświadczonych IP-ków, którzy myślą, że jest to zabawne i na czasie. Przykład:

to bwło wtedy jak czak noris kopnoł zpułobrotu rysia zklanu bo ojdziec dyrektyor i mocherofe beredy som w radtju mawryja hh i wsztdhus... et cetera, et cetera...

Praktyka ta zwie się w żargonie Nonsensopedii „workiem linków” i jest wysoce potępiana. Nie krępuj się usuwać nadmiarowych linków do rzeczonych tematów, a nawet całych fraz ich dotyczących.

Zobacz też: Nonsensopedia:Celebrities.

Nie linkuj co dwa słowa

Naprawdę, nic się nie stanie, jeżeli wymieniając byłe partie jakiegoś polityka, który często zmienia front, nie dasz linku do żadnej z nich. I absolutnie nic się nie stanie, jeżeli nawet przez cały akapit nie umieścisz linku, bo będą wychodziły same banalne i niezwiązane z hasłem. Chodzi o to, żeby linki mogły przeprowadzić czytelnika przez pokrewne tematy, a nie przez wszystko po kolei. Przykład zbyt gęstego linkowania:

Nie przesadzaj lepiej z zbędnymi linkami, bo artykuł jest wtedy zbyt kolorowy, trudno go się czyta i ciężko takie coś zrozumieć.

Twoje hasła

Fajnie byłoby napisać trochę haseł, połączyć je linkami i nie tworzyć tam żadnych wychodzących linków poza tym, nie? Państwo w państwie się marzy, ale nic z tego. Nonsensopedia jest jedna i jeżeli chcesz do niej dołączyć, musisz zgodzić się na to, że Twoje cudowne hasła będą linkowane do innych, mniej cudownych, a mniej cudowne będą linkowały do Twoich, cudownych.

Ta zasada nie dotyczy sytuacji, kiedy tworzysz hasła z danej specjalistycznej dziedziny. Wtedy linki głównie między nimi będą pożądane i na miejscu.

Wielokrotne linkowanie

Jeśli zalinkujesz na początku (w tym w szablonie {{sur}} czy {{main}}) do pewnego artykułu, nie linkuj do niego ponownie w dalszej części tekstu, chyba, że odnośnik pełni funkcję zagadki. W szczególności unikaj sytuacji, gdy sekcja „zobacz też” zawiera zjawiska, które zostały już wcześniej wymienione.

Nazwy państw

Często zdarza się pisać:

Henryk Sienkiewiczpolski pisarz

Błąd. Linkowanie do Polski, tak samo jak linkowanie gdzie bądź do innych haseł o krajach na początku biogramów i wstępów do haseł powoduje niekontrolowany przyrost przypadkowych wejść na strony słabo związane z treścią hasła (to samo dotyczy linkowania pisarza). Inaczej mówiąc fakt, że ktoś pochodzi z Polski, Niemiec albo Francji ma najczęściej niewielki związek z tym, jakim był następnie człowiekiem, toteż link do państwa, z którego ktoś pochodzi lub z którym ktoś był związany jest zbędny. Linki do haseł o państwach powinny występować generalnie tylko w hasłach geograficznych i ściśle związanych z tematyką danego państwa (polityka, gospodarka, cechy narodowe, hasła o strukturze państwa i społeczeństwa).

Nazwy sekcji i nagłówki haseł

Nie twórz linku w nazwie sekcji. Lepiej jest utworzyć sekcję, a tam w pierwszym zdaniu dać link, lub skorzystać z szablonu {{główny artykuł}} i zaraz pod nazwą sekcji użyć go na zasadzie:

Info.png Główny artykuł: historia Polski

Nie linkuj też niczego w nagłówkach haseł, np. niedopuszczalne jest:

Lech Kaczyński – polski prezydent

Jeżeli spotkasz, czyli szablon

Istnieje szablon, który należy umieścić na górze haseł niezgodnych z zaleceniami spisanymi na tej stronie.

Jest to {{worek}}, wyglądający tak:

Nie krępuj się go zamieszczać, ilekroć natkniesz się na strony, którym by się przydał.

Zobacz też