Oświecenie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy epoki. Zobacz też stan umysłu.

Oświecenie (XVIIXVIII w.) – epoka historyczna, w której przebieranie się facetów w pończochy oraz wiarę we współistnienie wolności i równości uznano za przejaw rozumności. Okres, w czasie którego zabrakło światła, bo stosy zostały zastąpione przez rewolucyjne gilotyny. Ludziom poprzewracało się w głowach i zaczęli się domagać wolności i praw człowieka. Poza tym fizjo filozofowie głosili potęgę rozumu.

Inne nazwy oświecenia[edytuj]

  • Wiek filozofów – grupa ważniaków bez wykształcenia robiła furorę, głosząc empiryzm i autyzm racjonalizm. Na czele stał jakiś Kant.
  • Wiek światła – żeby odróżnić się od wieków ciemnych, w których paradoksalnie było jaśniej[1].
  • Wiek kalesonów – a to z powodu Małej Epoki Lodowcowej, podczas której było tak zimno, że Polacy zrobili bezpośrednie połączenie PKS-em z Gdańska do Sztokholmu. Przez Bałtyk.

Religia[edytuj]

W oświeceniu powstały dwa nurty: deizm i ateizm. Obydwa olały Boga, co było bardzo na rękę ówczesnym dworom królewskim, gdzie syfilis szerzył się niczym pornografia w Internecie. W większości monarchii europejskich myśliciele walczyli z wszechobecnym zabobonem i głosili odcięcie się państwa od Kościoła. W wyniku tego królowie się zgadzali i wyganiali jezuitów z kraju, co powodowało dodatkowe wydatki na edukację maluczkich.

Równość[edytuj]

Ci sami myśliciele chcieli zrównać wszystkich ludzi w prawach. Wszystkich! Bez wyjątku! To było nie do pomyślenia, że taki murzyn, o którym nie wiedziano czy ma duszę był równy szlachcicowi. Ale zanim myśliciele zdążyli rozgłosić nowinę po świecie, ich nadzieje brutalnie rozwiał Robespierre, gdyż z głoszeniem ideałów poszło w parze testowanie najnowszych wynalazków.

Encyklopedia[edytuj]

W oświeceniu powstała pierwsza Nonsensopedia prymitywna encyklopedia. Była na papierze, a nie – jak na encyklopedię przystało – w Internecie.

Oświecenie w Polsce[edytuj]

Jak to w zadupiu Europy, oświecenie do Polski przyszło z pięćdziesięcioletnim opóźnieniem. Był to wspaniały czas dla Rzeczpospolitej: Ruscy wybierali nam króla, każdy robił co chciał i trzy razy przesunięto granicę, przez co terytorium Polski zmniejszyło się do zera. Polska była trzy razy rozbierana, co nie było zbyt chlubnym wydarzeniem dla naszego narodu. Uchwalono jeszcze Konstytucję 3 maja. Oświecenie odeszło z równie dużym opóźnieniem w 1822 roku, gdy najarany Mickiewicz wydał swoją pierwszą książkę z balladami.

Oświecenie w innych państwach[edytuj]

  • Francja – wybuchła rewolucja, podczas której w 10 lat pozbawiono głowy 100 000 osób. Aby osiągnąć taki wynik, zacofana katolska Święta Inkwizycja musiałaby pracować 5000 lat;
  • PrusyFryderyk Wielki zadeklarował, że zamierza zapełnić Berlin chociażby Turkami;
  • Rosja – ideały oświeceniowe zamrożono na ponad 120 lat, aby w 1917 roku wróciły w nowatorskiej formie i po kolejnych 30 latach ogarnęły pół Europy.

Przypisy

  1. Jeśli nie wierzysz, to dokładniej przeczytaj początek artykułu