Piotrkowska Centrum

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stajnia Jednorożców w nocy
Łódzki Swing w oczekiwaniu na wyjście ostatniego pasażera

Mickiewicza Piotrkowska Centrum (według Wikipedii Dworzec Tramwajowy Centrum, w zbiorowej świadomości łodzian Stajnia Jednorożców) – przystanek tramwajowy w centrum Łodzi, element tzw. Wu-Zetki. Od reszty odróżnia go obecność 4 torowisk biegnących obok niego[1] oraz daszek do ochrony 805-tek i Swingów przed deszczem.

Historia[edytuj]

Pierwotnie pomysł na tego typu przystanek pod Centralem powstał w 2006. Jednak nikt w magistracie o nim nie usłyszał. Koncepcja odżyła dopiero w 2013, kiedy to łódzki magistrat zarządził przekopanie tunelu od Gdańskiej do Kilińskiego i postawienie w miejscu 3-pasmówki wielkiego przystanku inspirowanego układem Centralnej. Prace ochoczo rozpoczęto, zmuszając kierowców do omijania szerokim łukiem ul. Kościuszki i Mickiewicza, przez co cała reszta ulic była zakorkowana do granic możliwości, zaś klienci MPK Łódź musieli kisić się w Z10 na odcinku Retkinia - Central i Central - Rokicińska. Huczne otwarcie przystanku nastąpiło 31 października 2015 kiedy to pierwszy Swing Cityrunner obsługujący linię 10 przejechał przezeń z Retkinii w stronę Della.

Wygląd[edytuj]

Pierwszym elementem przystanku jest jebitnie prezentujący się dach, który w dni słoneczne zapewnia wielokolorową opaleniznę na rękach i twarzach pasażerów, zaś w nocy uniemożliwia podziwianie wielobarwnego poszycia. Pod dachem znajdują się po 2 pary torów: jedna dla Wu-Zetki, druga dla eŁTeeRu[2]. Przy każdym torze są wysepki, na których gawiedź się przeciska byleby dojść do drzwi. Każda wysepka ma po 2 ławeczki na 3 osoby, po 2 citylighty[3] z naklejonymi błędnymi rozkładami oraz po 2 ekrany ledowe, które zamiast prawidłowych godzin odjazdów albo wyświetlają napisy typu Awaria tramwaju na al. Piłsudskiego przy ul. Niciarnianej. Tramwaje linii 9A, 9B, 10A i 10B jadą objazdem. Za utrudnienia przepraszamy albo podają czasy odjazdów dla niewłaściwych torowisk, przykładowo: oczekując na 14-tkę zmierzającą w stronę Dworca Kaliskiego dowiadujesz się o godzinach odjazdu 2-ki w stronę Teofilowa. Dodatkowo przy wylotach z wysepek są po 2 zebry na całej szerokości przystanku. Nie przeszkadza to jednak podróżnym latać między wagonami, byleby tylko wrócić na chatę czy wybrać się do baru z kolegami na piwo.

A gdzie jednorożce?[edytuj]

Wstępna wizualizacja pomnika jednorożca

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć pewien łodziak, który w 2016 zaoferował sfinansowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego przeprawy 4-osobnikowej rodziny jednorożców w okolice Stajni. Pomysł poparło niemal 5‰ łodzian, co automatycznie oznaczało zatwierdzenie pomysłu przez magistrat.

Przypisy

  1. +2 zapasowe 20 metrów dalej
  2. Początkowo nie trzymała się tego oznaczenia linia 1, która obecnie nie jest spotykana tutaj
  3. Zajumane sprzed Urzędu Marszałkowskiego