Polonia 1

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oprawa graficzna Polonii 1 zapowiadająca przejęcie władzy przez PiS (kolor niebieski) (lata 2004-2006)

Polonia 1 – pierwszy w Polsce kanał telewizyjny o komercyjnym charakterze. Założony został nielegalnie w 1993 roku (panował nam Wałęsa), głównie przez makaroniarzy, którzy chcieli mieć swoją telewizję, ale nie chcieli tego robić w swoim kraju.

Początki i grzebanie w satelicie

Po przybyciu włoskich inwestorów na polską ziemię zaczęto realizować biznesowe plany. Przewodził im Nicola Grauso, znany później jako Nicola G. Nieznajomi prawa Polacy tworzyli pirackie telewizje lokalne, które nadawały program odmienny i wrogi naszej kochanej telewizji publicznej. Makaroniarze pomyśleli, że można nadawać telewizję (również piracką) tą drogą. Po rozmowach z właścicielami stacyjek TV wyszło, że nowa telewizja będzie miała programy lokalne. Potencjalni właściciele stacji usłyszeli o tym, ze aby dostać koncesję na legalne nadawania od KRRIT należy większość udziałów oddać Polakom. Tak też zrobili. Po tych finansowo – prawnych bojach telewizja mogła ruszyć. Nazwano ją Polonia 1. Wystartowała 7 marca 1993. Nadawała krwawe, japońskie kreskówki, po których zanotowano przypadki wypadnięć z okien i pobić oraz westerny z włoskim dubbingiem tłumaczonym na polski. W Polonii 1 można było zobaczyć po raz pierwszy, jak MacGyver wydostaje się z zamurowanej toalety. Oprócz tego nadawano retransmisje pokazów Sejmu.. ekhem … Cyrku i dziwne talk show. Nie wspominając o muzyce… Programy lokalne były przepełnione reportażami o ciekawych miejscach w okolicy.

Gdy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dała szansę ludziom na dostanie koncesji na telewizję Polonia 1 zakasała rękawy. Starała się o koncesję we włoskim stylu. Właściciel Polonii 1 pokazywał nawet plik gotówki prezesowi KRRIT. To nie zadziałało. Jedyną ogólnopolską stacją telewizyjną, która dostała wymarzoną koncesję był Polsat, który zabrał Polonii 1 wszystkie fajne filmy i seriale. Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie siały wówczas nadajniki Polonii 1, zamknięto je przy użyciu kulturalnych brygad antyterrorystycznych. Od tamtego momentu Polonia 1 nadaje satelitarnie (1994). Polonia 1 rozpoczęła nadawanie programów disco polo. Pomysł został wykradziony Polsatowi. Pojawiły się też różne tajemnicze filmy o nie wiadomo czym. Stacja ze względów finansowych sprzedała stację spółce Polcast za kosmicznie niską cenę (tylko 3,99 zł.!), co zostało ogłoszone jednomyślnie i jednogłośnie przez polskie media za transakcję roku.

Telezakupy i emisja cyfrowa

W głowie nowego właściciela pojawił się pomysł na łatwy zarobek. Postanowił on nadawać na Polonii 1 telezakupy. Pierwsze pieniążki z tego biznesu były dość duże i pod koniec tego samego roku (1996) został uruchomiony kanał telezakupowy Top Shop (na częstotliwościach Polonii 1). Zmieniono logo i oprawę graficzną kanału. Jeśli chodzi o program, to wprowadzono uwielbiane przez twoją teściową telenowele latyno – amerykańskie. Gdy ich nie było, wierne oglądaczki płakały z rozpaczy. W Polonii 1 zaczął pojawiać się blok z muzyka inną niż disco polo.

Polonii 1 mogło nie być nawet przez dwa tygodnie, a to ze względów na stary sprzęt. Nowy sprzęt, który zakupiono za zaskakująco niską cenę w pobliskim sklepie RTV, okazał się być cyfrowy. Stąd gorączkowe przygotowania do nadawania kanału nowym sprzętem.

W 1997 roku swoje miejsce w ramówce Polonii 1 znalazły programy poradnikowe m.in. o pielęgnacji ogródka balkonowego i brudnej robocie przy aucie. Oczywiście z tamtego okresu nie sposób nie wymienić programu o grach komputerowych – Escape. Promowano tam najbardziej brutalne gry komputerowe, których tytułów nie warto wspominać.

W 1998 roku Polcast uruchomił dodatkowy kanał – Super 1, który stanowił połączenie filmów z zakurzonych kaset wideo i programów o czarnej magii. 1999 rok to zmiana oprawy graficznej ze starszej na nowszą. W 2000 roku Super 1 zaczyna nadawać programy, o których filozofom i fizjologom się nie śniło.

Ze względu na to, że prezesowi znudziła się stara nazwa, zmieniono nazwę właściciela Polonii 1 na Fincast.

Odświeżanie i nowy prezydent

W 2002 roku Super 1 zastąpiono Tele 5. Z okazji narodzin stacji zorganizowano huczne przyjecie, na którym nie mogło zabraknąć alkoholu. Natomiast Polonia 1 zmieniła ramówkę, w której miejsce dla Top Shopu było zdecydowanie większe, tak jak kasa Fincastu po emisji telezakupów. Kilka dni później zmieniono logo kanału, tak aby przypominało logo Tele 5. Wiele widzów się myliło się i na Tele 5 mówiło „Polonia 1” i odwrotnie. W 2004 roku po raz kolejny zmieniono oprawę graficzną, która szybko wpadła w oko telewidzom. W 2006 roku … nie uwierzycie … zmieniono logo. Jest to zasługa telewidzów, którym nie podobało się poprzednie logo. Więcej o stacji możecie poczytać w jej artykule.

Stan w 2009

Polonia 1 prezentuje bardzo niszowy program. Rano trochę muzyki, kreskówek i telenowel, a potem ulubiony punkt programu prezesa, czyli Top Shop. Po Top Shopie, który trwa w godzinach 7:45 – 19:00 następują najnowsze odcinki ulubionych telenowel twojej teściowej. 20:30 to czas na jakiś film, później jest coś tam jeszcze. Czasem można też zobaczyć Pudziana niosącego tonowy blok żelaza.

Stan w latach 2013-2014

O poranku na antenie Polonii 1 można było zobaczyć 17. powtórkę twojego ukochanego serialu. O 8:45, a właściwie o 8:49, z powodu przedłużających się bloków reklamowych, wchodził Top Shop. O 15:45 pojawiał się program Łowcy nagród (a właściwie kasy, bo to teleturniej interaktywny). O 18:35 Polonia 1 emitowała telenowele, seriale, rozrywkowe programy i disco polo. Godzina 22:25 była czasem emisji bardzo ciemnej nocy. Około 6:00 następowała chwilowa przerwa w emisji, aby cofnąć magnetowid i zrestartować sprzęt, a następnie wznowić program, puszczając 24-godzinną kasetę z ramówką od początku.

Stan obecny

Rano na Polonii 1 można usłyszeć disco polo. O 8:30 wchodzi znany i lubiany przez wszystkich Top Shop. O 16:30 na antenę wchodzi teleturniej interaktywny Zagadkowa Wyspa. O 18:30 Polonia 1 nadaje disco polo i programy ezoteryczne. O 22:20 wchodzi noc, ciemna noc. Około 5:50 przerywają na chwilę swoją emisję programową, aby cofnąć magnetowid i zrestartować sprzęt, a następnie wznawiają program, puszczając 24-godzinną kasetę od początku. Teraz co ciekawe – stacja nazywa się P1 czyli w skrócie Pe Jeden.

Ciekawostki

  • PTV Copernicus Olsztyn (jeden z nadawców Polonii 1) w swoim paśmie lokalnym nadawał filmy porno.
  • Czasami na antenę Polonii 1 wkraczają różne starocie.
  • Od 17 stycznia 2015 Polonia 1 rezygnuje ze wszelkich telenowel, seriali i filmów, zmieniając się w stację muzyczno-telezakupowo-ezoteryczno-erotyczną.

Ciemna Noc

W nocy, po godzinie 23.00, gdy na dworze zalegają już ciemności, na terytoria twojego ekranu wkradają się prostytutki i tanie call-girls, wykonujące zbereźne i lubieżne gesty. Co jakiś czas również pojawia się miła, uśmiechnięta pani, prezentująca nam wszelkiej maści wibratory i inne, tanie i skuteczne zabawki.

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona Polonii 1