Polskie Stronnictwo Ludowe

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo PeSLu
Niekwestionowani zwycięzcy
Jaki nepotyzm? To tylko moja ciotka...
Członek PSL-u na stanowisku, zdziwiony niesłusznymi oskarżeniami
PSL charakteryzuje się 100% zdolnością koalicyjną, a czasami nawet większą – może z każdym...
Stanisław Michalkiewicz o PSL-u
Człowiek jest najważniejszy Stołki są najważniejsze
Hasło wyborcze PSL

Polskie Stronnictwo Ludowe (partia sympatycznych ludzi)(peezel) – partia polityczna, powstała po upadku PRLu, ale próbująca przypisać sobie zasługi PSL-u Witosa. PSL osiada się po każdych wyborach, uważając, że największą przegraną jest nie dojście do koalicji. Partia wydała na świat trzy znakomitości: Waldemara Pawlaka, jego rzeczniczkę Ewę Wachowicz i eksperta popisującego się na Twitterze statystkami GUS-u Janusza Piechocińskiego. Jest jeszcze Władysław Kosiniak-Kamysz, ale zamiast odsunąć na bok stare wygi woli jechać z Schetyną do niemieckiej ambasady.

Program wyborczy PSL jest prosty: We are number łan.

– Dziadku, dziadku, a jak powstał peesel?
– Oj, dzieci wy moje, długa to historia. A zaczęło się tak…

Retrospekcja

Ot, coś mi się zdaje, że my, chłopy, musim wystompić o swoje! powiedział Wicek w 1895 roku, w swojej chacie, gdzieś między Rzeszowem[1], a Krakowem. To rzekłszy, zebrał co grubszych sołtysów i zorganizował galicyjskich gołodupców w dość sporą partię. I tak powstał Chocapic PSL. Miał on na celu polepszenie sprawy chłopa polskiego, galicyjskiego, jurnego a durnego! Niestety, w 1913 rozdupcył się PSL, na PSL-„Piast” i PSL-„Lewica”. Chwilę potem rozdupcyła się monarchia cesarsko–królewska, kajzer abdykował i nie było już o co walczyć.

PSL–„Piast” i PSL–„Lewica”

Wicek postanowił iść z Piastem[2], co mu wyszło na dobre, jako że został kilka razy premierem. PSL wchodziło w dwudziestoleciu międzywojennym w różne koalicje, jednak demokracja zakończyła się radośnie przewrotem majowym, zorganizowanym przez Św. Józefa Płsudskiego, i peesel nie miał co robić, poza szczekaniem z ław opozycji.

– Nadeszła, dzieci moje drogie, Druga wojna światowa. Oj, co się tam nie działo…
– O peeselu mów, peeselu!
– No dobrze, szkraby wy moje, o czym to ja…

Podczas wojenki, PSL organizował Bataliony Chłopskie, czyli unowocześnioną wersję kosynierów, którzy zamiast kos stawionych na sztorc, miewali kosy stawione na sztorc. A jak się jakiś karabin po Niemcu trafił, to wtedy od razu stawał się dany chłop pułkownikiem.

Trzy razy Tak!

Po wojnie przyszło zło komuny. PSL w sumie miał podobne poglądy, ale żeby być innym w słynnym głosowaniu na przekorę po Żydowsku[3] był na nie. Chociaż czekaj… Komuchy to są Żydy… Hm… W każdym razie komuniści rozdupcyli PSL.

Dziś

Dzisiaj PSL nie ma praktycznie żadnego znaczenia na arenie politycznej, jednak z drugiej strony zawsze może się wcisnąć w jakąś koalicję. Jedną z cech charakterystycznych PSL-u jest skrajny nepotyzm, jednak zawsze potrzeba tego jednego dwóch głosów… No nie można być taką świnią… Trzeba się odwdzięczyć.

Partia o dziwo wspaniale funkcjonująca w mediach przy statystycznie mikrym poparciu wyborców, nie ginąca z areny politycznej jak inne mikrusy typu KPN (a co to?), czy LPR (E…?) dzięki sentymentalnemu charakterowi Słowian, do których należą także Polacy. Chlebem i solą – łza się w oku kręci!

– No więc moje dzieci, PSL rozwijał się bujnie przez jeszcze wiele lat… Dobranoc…

Wybory samorządowe 2014

Podczas wyborów samorządowych Polskie Stronnictwo Ludowe wpadło na pomysł, by wrócić dumnie do przeszłości. Nawet początkowo się udawało, ale wehikuł czasu zatrzymał się w 1947 roku. Ostatecznie PSL odniosło duże zwycięstwo, zgarniając w zależności od województwa od trzynastu do czterdziestu sześciu procent. Poza uchwalenie nowych prawego cud nad urną przyniósł duży sukces, wykorzystywany potem przez Ewę Kopacz i Janusza Piechocińskiego – na wsiach spadło bezrobocie, które przynosiło straty w budżecie w wysokości 5 mld złotych. Jednocześnie nieoczekiwanie wzrosła ilość urzędników, która kosztuje co roku 8 mld złotych. Co ciekawe, Prawo i Sprawiedliwość przyznało, że PSL i PO zrealizowali zieloną wyspę, która miała być drugą Irlandią. Wszak symbolem Irlandii jest Shamrock – trójlistna koniczyna…

Przypisy

  1. Nawet miasto zadupiaste, a co dopiero okolice!
  2. Spryciarz jeden!
  3. Tak, z dużej, takie to żydowskie było!