Portal (gra)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo gry, owoc wielomiesięcznej pracy 60 grafików
JA CHCĘ CIASTO!
Standardowa reakcja gracza kończącego testy
A czemó nie moge zaszczelić wiezycek?
Noob o Portalu
Screenshot z gry z najwyższymi ustawieniami grafiki

Portal – gra logiczno-przygodowa produkcji Valve. Głównym celem gry jest przedostanie się przez ściany i różne inne przeszkody na drugi koniec pokoju, jakby nie można było iść przez środek. A nie można, bo zwykle jest woda/ziema/hemoglobina/dwutlenek węgla/sztuczna inteligencja/wielki dół[1].

Fabuła

Budzisz się w jakimś laboratorium. Nie wiadomo jak, nie wiadomo kiedy. Tak czy siak słyszysz głos jakiegoś komputera, który oznajmia, że przetestujesz najnowszy model odkurzacza technologię portali. Wkurzasz się, dlaczego akurat ty, ale chcąc nie chcąc, podejmujesz się to zrobić. Żebyś nie musiał się długo zastanawiać, maszyna oferuje Ci ciasto. To zdecydowanie wystarczy, prawda? W niektórych komorach widzisz napisy na ścianach nabazgrane przez jakiegoś psychola, któremu niezbyt podoba się wykonanie tego ciasta. Ignorujesz to i idąc dalej, trafiasz do spalarki, z której uciekasz. Docierasz do pomieszczenia z głównym komputerem, niszczysz go i wydostajesz się z ośrodka. Niestety, tracisz przytomność, a jakiś robot zabiera cię z powrotem do budynku.

Niebezpieczeństwa

W grze jest ich całe mnóstwo, oto niektóre z nich:

  • Kula Energii – jak dostaniesz, to leżysz[2].
  • Kostki – jak dostaniesz, to nie leżysz[3].
  • Kwas – jak Cię dotknie, to leżysz[4].
  • Wieżyczki/turrety – są milutkie, zawsze grzecznie się z tobą witają i zajmują miłą rozmową[5].
  • Radio - jak dostaniesz, to będziesz miał migrenę, a w głowie ci będzie grała melodia przewodnia Portala ("Still Alive").

Przypisy

  1. Niepotrzebne skreślić
  2. Chyba, że dasz radę ją złapać, zanim dotknie twojej głowy. Jak to masz zrobić? Wystarczy że weźmiesz do ręki Gravity Guna i go wycelujesz w ową kulę. Jak go zdobyć? To już nie moja sprawa
  3. Chyba że się uwzględni fakt, że grasz w pierwszą część gry, w której jeszcze się dostawało obrażenia od tego, co na nas spadło
  4. Lecz tak naprawdę w plikach gry jest zapisane jako „water”
  5. Pomijając fakt, że przy tym faszerują cię ołowiem, a wtedy – leżysz.


Crystal Clear device joystick.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny gier. Jeśli umiesz grać nie tylko na nerwach – rozbuduj go.