Przedłużacz

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno przedłużacz.
Stanisław Wyspiański w temacie przedłużacza
Co ja przedłużam?
Longcat o używaniu przedłużacza

Przedłużacz – proste urządzenie elektryczne, służące do rozciągania prądu na odległość, mnożenia go i wyciągania z gniazdka.

Dobrodziejstwa przedłużacza[edytuj]

Dzięki przedłużaczowi prąd nie lata samopas po pomieszczeniu. Jest wyznacznikiem postępu technicznego, ponieważ od momentu wynalezienia przedłużacza odpadła konieczność noszenia prądu wiadrami. Obiekt wieku badań filozoficznych i matematycznych. Istnieją również zwolennicy zastosowania przedłużacza w domowej dydaktyce nauczania przedmiotów szkolnych, np. do wpajania podstawowych zasad ortografii.

Prawa[edytuj]

Do przedłużacza odnosi się wiele praw, m.in.:

  • Twierdzenie o nieskończonej ilości przedłużaczy – jeżeli połączymy ze sobą nieskończoną ilość przedłużaczy, a następnie wtyczkę jednego z nich wetkniemy do gniazdka, prąd pojawi się na drugim końcu, gdziekolwiek by się on nie znajdował.
  • Prawo Murphy'ego dotyczące przedłużaczy – jeżeli do wykonania jakiejś czynności użyjemy najdłuższego dostępnego przedłużacza, to i tak okaże się on do niej za krótki.
  • Twierdzenie o samoistności działania przedłużacza – jeżeli jakieś urządzenie włączymy do podłączonego do prądu przedłużacza, a następnie je z niego wyłączymy, przedłużacz będzie samoistnie działał dalej.