Rak content

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy mądrości inaczej. Zobacz też inne pojęcia związane z rakiem.
Międzynarodowa maskotka kobiecych rak contentów
Rak content – Polski Złoty Laur Konsumenta 1989
Rak content w formie ilustracji
Rak content pokroju narodowego

Rak content – powiedzenie, mądrość życiowa, frazes, obrazek, polski skecz kabaretowy lub happening czy także polska reklama (najlepiej leków na nietrzymanie moczu) wywołujący u widza poczucie zażenowania, utratę wiarę w ludzkość i przerzuty w mózgu. Rak contenty są niezwykle popularne w internecie oraz w życiu codziennym. Niezależnie od tego czy czytamy komentarze na różnych portalach internetowych, czy też rozmawiamy z kimś w MOPS-ie, to możemy spotkać się z szerokim rak contentem, po którym dostaniesz glejaka.

Samo pojęcie rak content pojawiło się w okolicach 2015 roku, a więc jest nowe. Same zjawisko jest jednak znane od wielu lat i nazywano je wcześniej głupotą. Po zniesieniu cenzury i demokratyzacji Polski w 1989 roku na ulicach wszystkich polskich miast i w każdej wsi ludzie mogli głosić wszystkie swoje mądrości. Obok rzeczowych dyskusji mogliśmy posłuchać bredni od osób reprezentujących różne grupy zawodowe. Pojawienie się Internetu nasiliło problem, gdyż głupcy zaczęli gromadzić się w różne grupy i popisywać się swoją inteligencją. W celu walki z nimi ktoś wprowadził pojęcie rak content, by szybko ostrzec innych przed zagrożeniem.

Ważniejsze rodzaje rak contentów

Obejrzyj ten film na YouTubie
100% rak contentu (materiał 18+)
Obejrzyj ten film na YouTubie
Rak content w postaci polskiego kabareciarza
Obejrzyj ten film na YouTubie
Rak religijny w wykonaniu protestanckim
Obejrzyj ten film na YouTubie
Młodzieżowe rak content czyli po prostu polski youtuber
Obejrzyj ten film na YouTubie
Reklamowy rak content

Wszystkie rak contenty można podzielić na następujące rodzaje:

 • ekonomiczne – rak contenty krytykujące obecny ustrój gospodarczy, nie poparcie żadnymi statystykami ani myśleniem. Rakotwórcze opisy dzieli się zwyczajowo na dwie podgrupy:
  • ekonomiczno-januszowe – komentarze tworzone przez starsze pokolenie mówiące o wspieraniu polskich uciskanych firm kosztem międzynarodowych korporacji. Zazwyczaj wypowiadane są przez osoby, które nawołują swoje żony do kupna w sklepie „U Jadźki” i oferują im podjazd 20-letnim Oplem lub innym niemieckim samochodem. Po raz pierwszy ekonomiczno-januszowe rak contenty pojawiły się w filmie Kariera Nikosia Dyzmy, gdzie główny bohater odgrywany przez Pazurę mówił o wspieraniu polskiego cukrownictwa. Przykład:
   • Dlaczego robisz zakupy w Tesco i płacisz właścicielowi na jego jacht? Jeśli zrobisz zakupy w sklepie „U Grażynki”, pomożesz w spełnieniu jej marzenia jakim jest kupno roweru dla jej córki Amelii. Kupuj lokalnie! Kupuj polskie!
   • Niemcy chcą z nas zrobić kolonię! Nie kupuj niemieckiego, tylko polskie!
  • rak content 500+ (wcześniej zasiłkowe) – tego typu rak contenty polegają na krytykowaniu złej polityki społecznej w Polsce lub na usprawiedliwianiu lub kombinowaniu pobierania zasiłków wśród matek, które mają 8 dzieci i konkubenta z podkoszulkiem typu „Żonobijka” i tanim piwem w dłoni. Prawdziwy rak content z tego gatunku zawiera w sobie słowo „pieniążki”, odmienione przez wszystkie przypadki. Przykład:
   • Gdzie mogę dostać pieniążki z programu 500+ na mojego Brajanka? Nie mam pracy od 12 lat, a pieniążki bardzo by mi się przydały.
  • MLM – osiągający obecnie sporą popularność rodzaj rak contentów tworzony na podstawie książek o samorozwoju. Typowy głosiciel tego typu komentarzy opowiada o swoim sukcesie, jakim jest uzbieranie 20 tys. wirtualnych orchidei i 2000 zł. na 21-letnie BMW. Przykład:
   • Jesteś zwycięzcom i musisz uwierzysz w siebie! Zobacz na mnie, na mój garnitur, na mojego Mercedesa z salonu! Wystarczy, że uwierzysz w siebie!
 • ewusiowe – nazwane na cześć Ewusi Wachowicz raczki contentowe, polegające na dodawaniu zdrobniątek do każdego słóweczka, przez co milusińscy słuchacze jej programiku kulinarnego dostają ataczku cukrzyczki, a normalniejsze osóbki mają wrażeniątko, że ktoś robi z nich debilka. Ewusiowe raczki contentowe stosują mamusie nazywające swoich Brajanków słodziutkimi pulpecikami oraz babusie mówiące do swoich wnuczusiów, czy chcieliby zjeść kanapeczki z pomidorkiem i serkiem. Przykładeczek:
  • Zobaczcie, zobaczcie na tego hamburgerka tutaj. Jest bułeczka, bułeczka, yyy… pomidorek yyy… mięsko, serek, sałata.
 • Facebookowe – różnorodny zbiór rak contentów, wśród których możemy znaleźć zdjęcia paskudnych noworodków, prośby o lajki (na zasadzie uzbierajmy 25 tys. lajków dla chorego Maciusia) oraz ważne komunikaty o śmierci kogoś znanego (np. Andrzeja Grabowskiego, Tadeusza Sznuka lub też Adama Mickiewicza).
 • feministyczne – hybryda politycznych i kobiecych rak contentów, potępiające demokratycznie wybranego białego mężczyznę, rodzaj niezwykle popularnego rak contentu po wyborze Donalda Trumpa. Przykład:
  • A nie wydaje wam się, że byłoby dobrze na 50 lat pozbawić prawa głosu białych, chrześcijańskich mężczyzn? Nie tylko w USA. Jestem za demokracją, ale muszą być równe szanse.
 • foliarskie – ostatnio szczególnie rozpowszechniony na mediach społecznościowych. Chorzy są przekonani o tym że wszyscy przeciw nim knują, na czele z Żydami, Masonami, katolikami, przedsiębiorcami, politykami, osobami publicznymi, sąsiadem, teściową, psem, słoniem z serem zamiast głowy i tak dalej. Za niezwykle rzetelne źródła informacji uważają filmy na Youtubie gdzie "ludzie" łamaną polszczyzną na filmikach zmontowanych trzymając telefon i nagrywając ekran mówią że wszyscy są agentami na usługach Żydostwa i szatana. Uważają że wszystko (dosłownie WSZYSTKO, wliczając w to sprawdzenie jadalności sromotnika) można poznać przez obserwację i doświadczenie tego, taka twarda wersja romantyzmu. Sam w sobie nie jest raczej niebezpieczny ale jest niezwykle uciążliwy dla współziomków. Oczywiście nie muszę wspominać że lekarstwem jest torebeczka sagi, nieprawdaż?
 • januszowe – duży gatunek rak contentów tworzonych przez osoby popierające poprzedni ustrój, mające po 50 lat, wąsa i mięsień piwny. Wszystkie januszowe rak contenty można podzielić na:
  • górnicze – specyficzny rodzaj rak contentu występujący tylko w Polsce. Przykład:
   • Hur dur, górnicy pracują ciężko w kopalniach. Należą im się pensje w wysokości 12 tys. i piętnastki!
   • Górnicy giną po to, by wydobyć węgiel, który ogrzeje twój tyłek. Doceń to!
  • taksówkarskie – podobne do górniczych. Przykład:
   • Uber to jCenzura2.svge złodzieje, bo nie płacą podatków! Hur dur! Ja rencista, który od 15 lat pobiera rentę chorobową nie mogę rozwijać mojej dziesięcioletniej firmy przez nich.
  • autostradowy rak content – obecnie zanikająca forma rak contentu. Niezwykle popularna przed Euro 2012, kiedy to brakowało autostrad i ekspresówek, a przejazd za nie był droższy. Zazwyczaj przybierał on formę niby-protestu, w którym kierowcy specjalnie korkowali bramki, płacąc obsłudze za przejazd monetami jedno, dwu i pięciogroszowymi.
  • tirowy – stosowany przez kierowców tirów, którzy także chcą podkreślić, że są niezwykle ważną grupą społeczną. Przykład:
   • – Tato!!! Nie wyjeżdżaj znowu!!!
    – Muszę synku, muszę…
    – Ale dlaczego?! Przecież pani w szkole powiedziała, że kierowcy ciężarówki to brudasy i że ten zawód nie jest nikomu potrzebny.
    – Muszę właśnie po to, że ta pani mogła rano iść do sklepu i kupić sobie świeże bułeczki, wędlinki i itd.
  • ludzie starej daty – najczęściej spotykani na YouTubie i Facebooku pod materiałami mającymi jakiekolwiek powiązanie z czymś nowym (szczególnie jeśli chodzi o technologię). Są przekonani o wyższości dawnych czasów i postępującym zepsuciu nowego świata zapominając że sami żyli za wujka Wojtka myśląc czy by nie spCenzura2.svgić do Rajchu. Schorzenie nie występuje pojedynczo, zwykle łączy się z raczkami politycznymi, januszowymi czy religijnymi.
   • W fabrykach apla biedni chiniole pracują za grosze żeby nasze dzieci mieli nowe srajfony. Za moich czasów na komunie sie dostawało cukierka i spowrotem na pole ziemniaki w pegieerze zbierać
   • Po co komu te nowe samochudy, ja mam Golfa II w gazie ze 1988 i jeździ dobrze, na co ci to
   • za moih czasuw to dzjeci się słuchały rodzicuw a nie całe dnie siedziały przed kumputerami, apeluje do rodzicuw żeby powrucili do staryh metod wychowawczyh rze najlepszą metodom wyhowawczom jest pobicie
 • kobiece – zazwyczaj mają usprawiedliwić kobiecą nieporadność, głupotę, lenistwo oraz (w szczególności!) humory podczas okresu. W wielu przypadkach przybierają formę graficzną, gdzie obok rakowego komentarza jest rysunek Małej Mi z Muminków. Przykład:
  • Jestem za młoda na małżeństwo, za stara na romanse i za mądra na jakiegoś cipeusza.
  • Kobieta porzucająca chłopaka i kochająca się z innym dzień po jest kobietą wyzwoloną.
  • Są ludzie, którym przeszkadza gdy ktoś ma parę kilo za dużo. A mi przeszkadza gdy ktoś ma parę szarych komórek za mało.
  • Spieszmy się kochać mężczyzn, tak szybko dochodzą.
  • Nie pytaj mnie, czy napiję się jeszcze jednej lampki wina. To tak, jakbyś mnie pytał, czy chcę więcej pieniędzy. Odpowiedź brzmi: tak.
 • miłosne – bełkot związany z miłością, tworzone głównie przez osiemnastolatki, które wymieniają chłopaków co kilka dni. Niekiedy zdarzają się także miłosne rak contenty stworzone przez mężczyzn. Przykłady:
  • Miłość jest wtedy, kiedy kumpel dzwoni i pyta czy idziesz na browara, a ty mu odpowiadasz że nie, bo robisz swojej kobiecie budyń.
  • Tylko prawdziwy mężczyzna może pokochać największy skarb kobiety, jakim jest dziecko z jej poprzedniego związku.
  • Cellulit u mojej kobiety jest jak wgniecenie w moim aucie. Może nie wygląda to ładnie, ale to jest moje auto i jest ono najlepsze na świecie.
 • młodzieżowe – występujące głównie w serwisie YouTube, reprezentowane przez tzw. youtuberów grających w Minecrafta, robiących inby w na Urzędniczej w Toruniu oraz robiących pranki. Przykład:
  • Komentujcie, subskrybujcie, klikajcie łapki w górę!
 • polityczne – największy rodzaj rak contentu w Polsce. Polega on na prezentowaniu swoich poglądów politycznych w stylu średniowiecznego chłopa. Polityczne rak contenty można znaleźć wszędzie: od tego artykułu po komentarze na Interii lub niezalezna.pl po autobusy, w których ludzie kłócą się o Ziobrę czy Petru. Za największe kopalnie politycznych rak contentów uznaje się Sejm, manifestacje KODu oraz siedzibę Radia Maryja. Do stworzenia politycznego rak contentów wystarczy założenie pewnego wątku w internecie na jakikolwiek temat. Serio – jak założysz na forum wątek o skali Kardaszewa lub kulcie cargo to znajdą się debile dzielący się politycznym rak contentem. W 2016 roku oficjalnymi maskotkami politycznego rak contentu byli: Joanna Scheuring-Wielgus oraz Marek Suski. Przykłady:
  • Ale się pieklą ci sędziowie (i PO, której interesy osłaniali) bo wiedzą to, że właśnie PiS wprowadził koniec okradania Polaków i nie mogą tego przeżyć bo teraz za okradanie Polaków, oszukiwanie, łapówki i nieuczciwość będą siedzieć w więzieniu, a za mozolne i niedokładne wykonywanie obowiązków w sądzie będą wyrzucani na zbity pysk. I bardzo dobrze! PiS powinien wymienić prawie wszystkich sędziów w Polsce. Nawet jak przez to trochę ograniczy demokrację to ma do tego prawo bo najpierw trzeba posprzątać ten syf i usunąć wszelkie, powtarzam, wszelkie nieuczciwości, złodziejstwa, samowolę i powolne wykonywanie obowiązków przez sędziów.
  • Idol naszej lewicy Corbyn za diabła nie chce potępić Maduro. I dobrze.
  • Brawo dla Anity Włodarczyk, złoto jej się należy! Tylko następnym razem niech rzuca Ryszardem Petru, bo to jest najlepszy młot!
  • Tusk to jCenzura2.svgy złodziej, ale Kaczyński to chociaż 500+ dał!!!
  • Kryśka, będziesz wisieć w wolnej Polsce!!!
  • Jak tam Ciamajdan?
  • TVP kłamie! Ja tam wolę oglądać Fakty, tam aż tak nie kłamią.
  • Danuta Holecka to przykład obiektywnego dziennikarstwa i działalności ku chwale Polski.
  • Ci dziennikarze z Familiady to pewnie pracują w Gazecie Polskiej, ich pisowska głupota aż bije po oczach.
  • Ci dziennikarze z Familiady to pewnie pracują w Gazecie Wyborczej, głupota i zaniedbania szkolnictwa w III RP aż bije po oczach.
  • A za PO…
  • Przez osiem ostatnich lat, Polki i Polacy byli ignorowani przed rząd Platformy…
  • Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę!
  • PiS zabiera nam demokrację!!!
 • prawnicze (właściwie studencko-prawnicze) – rak contenty robione przez studentów prawa. Ze względu na zupełnie inny rodzaj treści tych raków nie zalicza się do zwykłych studenckich. Prawniczy rak content robią osoby o posturze ośmiolatka idącego do Pierwszej Komunii, którzy ciągle podkreślają, że studiują prawo. Na Instagramie i Facebooku umieszczają zdjęcia książek prawniczych, które maja podkreślić, że studenci ciągle się uczą. Pierwszy udokumentowany rak tego rodzaju przedstawił Feliks Falk w filmie Samowolka (i przy okazji wyjaśnił jak należy odnosić się do osób podkreślających znajomość prawa).
 • reklamowe – rak content, który reklamuje leki na żylaki, nietrzymanie moczu, grzybice stóp, zespół niespokojnych nóg lub zaparcia. Pojawiają się średnio co 10 minut w telewizji oraz co 5 w radiu (rankiem podczas pory śniadaniowej można się na nie natknąć dwa razy szybciej).
 • religijne – zazwyczaj tworzone przez katolików, bardzo często łączone z obrazkami grazynacore, niezwykle popularna wśród nastolatków, którzy napotykają się na ten rak content odmawiając chodzenia na kursy przedmałżeńskie. Na 100% religijny rak content jest zbieżny z naukami przywódców religijnych. Rzecz jasna co religia to inny rak content. Przykłady z katolickich rak contentów:
  • Dusza bez kościoła jest jak gitara bez futerału. Najpierw pojawia się rysa, a potem jest nie do użytku.
  • Polak nie świętuje Halloween.
  • Neymar kosztował 222 miliony euro. Ty jesteś wart sporo więcej. Za ciebie zapłacono krwią Chrystusa.
  • Jedyny ślub to ślub w kościele. I wesele. A za dziewięć miesięcy chrzest mojego wnuka.
 • sebiksowe – duży rodzaj rak contentów dzielący się na kilka podgrup:
  • pospolite (nazywane także spejsowatymi) – podstawowy rodzaj sebowych rak contentów, cechujący się nawoływaniem do uprawiania homoseksualnej miłości z policjantami. Przykład:
   • JCenzura2.svgć policję!
  • pakerskie – szerzone przez sebiksów wierzących w uzdrawiającą moc czeskich sterydów i inne „magiczne środki” dające masę i siłę jak u Pudziana. Przykład:
   • Jedz kurczaka z ryżem oraz popijaj to wodą z czeską fetą. Będziesz miał masę jak Pudzian.
  • kibolskie – tworzone przez głupszą część homo sapiens występującą głównie w okolicach polskich lub (ostatnio) barcelońskich stadionów piłkarskich, tworzone w celu usprawiedliwienia chuliganki, wyzwisk i pobić. Według niektórych socjologów kibolskie rak contenty są niezależne od sebiksowych. Przykład:
   • Arka Gdynia kCenzura2.svga świnia! Jestem kibolem i będę walczyć ze znienawidzoną Arką! JCenzura2.svg policję i Arkę Gdynię!
  • narodowe/patriotyczne – popularny od 2015 roku rodzaj rak contentów. Gatunek ten jest popularny głównie w formie graficznej np. poprzez noszenie dresów z logiem Polski Walczącej przez osobę demolującą przystanek autobusowy, która w ten sposób odreagowała jedynkę otrzymaną na lekcji historii. W formie opisowej narodowy rak content mówi głównie o obronie Polski przed lewakami (czyli opozyc, komuchami, islamistami, Żydami, kodziarzami i wszystkim, co ma inne zdanie od centrali). Przykład opisowy:
   • Kibol? Chuligan? Bandyta? Myślę, że owi pogardzani „chuligani” jako pierwsi wezmą broń i będą bronić ojczyzny w przeciwieństwie do pedałów w rurkach.
   • Myślisz, że nic nie potrafisz? Mówisz w najtrudniejszym języku na świecie. Doceń to!
   • Jestem za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej, bo kiedyś jak facet wyszedł z wojska to był chłop, a teraz mamy tylko pizdy w rurkach.
 • studenckie – studenckie rak contenty opierają się głównie na tłumaczeniu lenistwa i tępoty studentów, którzy zamiast się uczyć wolą imprezować. Dobry studencki rak content to film wideo, w którym śpiewa pewien narkoman.
 • węglowe – miks raka ekonomicznego i januszowego. Polega on na krytyce budowy elektrowni jądrowej w Polsce i na podkreślaniu, że Polska węglem stoi.

Co zrobić jak trafię na rak content

Jedź do Bydgoszczy, gdzie znajduje się Centrum Onkologii…

Medal.png