Rydułtowy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
– Cześć Wicek, kaj ciśniesz?
– A Szczyńść Boże, Hyniek, z gruby dupia.
Typowa rozmowa na rydułtowskiej ulicy
W Rydułtach... eee... Rydułtowych... eee... Rydułtowie... eee... miejscowości Rydułtowy jest nasz korespondent(...)
Przeciętny prezenter/prezenterka w telewizji próbuje wymówić nazwę przy okazji kolejnej katastrofy na kopalni

Rydułtowy (śl. Rydůutowy, niem. Rydultau) – wieś na prawach miasta w Województwie Śląskim, w powiecie wodzisławskim. Znajduje się tu kopalnia węgla kamiennego o tej samej nazwie, która zatrudnia dużą część mieszkańców, niestety zdarzało się jej też niektórych osobiście pożegnać. Liczy 21 850 mieszkańców.[1] Przepływa przez nie ściek Nacyna, choć nikt dokładnie nie zna jego przebiegu.

Położenie

Rydułtowy leżą na Wyżynie Śląskiej na Płaskowyżu Rybnickim, który jest częścią Kotliny Oświęcimsko-Raciborskiej. Jakby to było mało zawiłe, to zawsze można dodać, że na płaskowyżu w kotlinie Rydułtowy znalazły sobie miejsce w rowie.

Dzielnice

Ciężko wyznaczyć konkretne dzielnice w Rydułtowach, jednak ogólnie można wyróżnić:

 • Centrum – ma nawet rynek… i kościół, a także szpital, powszechnie zwany umieralnią, którego likwidacja od kilkunastu lat nie może dojść do skutku. Poza tym kilka bloków i sklepy.
 • Bunczowiec – spokojna dzielnica domków, ale to ma się zmienić. Powstała tu strefa przedsiębiorczości, która przez kilka lat straszyła pustkami, ale niedługo się to zmieni – kilka obiektów już jest w budowie.
 • Skała – pomimo nazwy dzielnica pokryta jest glebą. Znajduje się w niej elitarne, bo jedyne, LO.
 • Kalwaria – pogranicze Rydułtów i Pszowa, siedziba MCenzura2.svgy – czyli rydułtowskiego burdelu.
 • Karol – w tej dzielnicy znajdują się mieszkania bardzo komunalne, więc strzeż się, by nie dostać wpCenzura2.svglu.
 • Orłowiec – na skalę Rydułtów prawdziwe blokowisko. ACHTUNG! Odnotowano wysoki wskaźnik obecności dresów.
 • Osiedle Na Wzgórzu – nic ciekawego, może poza zupełnym brakiem asfaltu. W jego pobliżu, przy ulicy Raciborskiej(tam już jest asfalt) buduje się Galeria Rydułtowy.
 • Pietrzkowice – kilka domów i stary szyb po-kopalniany.
 • Radoszowy – najbardziej oddalona od centrum część, mająca z właściwymi Rydułtowami niewiele wspólnego (szczególnie odkąd burmistrza zastąpiła pani burmistrz z innej dzielnicy).

Turystyka w Rydułtowach

Buahahahahahahaha
Przeciętny Rydułtowik[2] o turystyce w mieście

W zasadzie takowa nie istnieje. Być może mało kogo to dziwi, ale gdyby przyjrzeć się sytuacji… W Rydułtowach znalazłoby się więcej atrakcji niż w popularnych miejscowościach typu Toruń, Wadowice, Warszawa, itp… Do Krakowa może trochę by zabrakło. Zobaczmy:

- Przede wszystkim miasto ma hałdę „Szarlota”[3], najwyższą stożkową hałdę w Europie, z której widać oddalone o ponad 100 km góry – sama jest także widoczna z bardzo daleka. Ale kto by się tym przejmował…

- Znajduje się tu zabytkowy tunel kolejowy, jeden z najdłuższych w Polsce, ale co to za atrakcja, prawda? Każdy z nas codziennie z takich korzysta…

- Jest tu też „zabytkowy” amfiteatr.

- W mieście i jego najbliższej okolicy można także znaleźć zabytkowe szyby, a nawet całą kopalnię, którą można zwiedzać.


Mógłby tu też powstać ośrodek pielgrzymkowy:

- Kościół Św. Jerzego jest zabytkiem.

- Jest nim też stojący obok, unikatowy (jeden z sześciu w Europie) krzyż pokutny dwuramienny z XVII wieku.

- To właśnie w tej parafii rozpoczęła się także oaza – ruch rozprzestrzeniony dziś na cały świat. Ale chyba nawet jego członkowie nie bardzo o tym wiedzą, bo nikt im nie powiedział.


Kilka kilometrów za miastem znajdują się kolejne ciekawe obiekty, m. in. stacja kolei wąskotorowej z możliwością przejażdżki, ale nikomu nie chce się tego wykorzystać, by pokazać Rydułtowy światu przynajmniej Polsce.

Inwestycje i ciekawostki

W trakcie czytania tej sekcji zrozumiesz, dlaczego połączone zostały w niej te dwa tematy.

 • Kino Wawel – istniało do początku XXI wieku, po zamknięciu i kilku latach popadania w ruinę, zamieniono je na biedronkę.
 • Dom Kultury – odbywały się tam głównie przedstawienia i występy młodzieży w ramach różnych dni (zdrowia, Unii Europejskiej, itp.) Obecnie nazywa się Domem Orkiestry i praktycznie świeci pustkami.
 • Rydułtowskie Centrum Kultury Feniks (i kino) – w 2010 roku otwarto w mieście nowe centrum kultury (nie do końca wiadomo, co było nie tak ze starym), a w nim nowe kino… Niby fajnie, ale otwarto je w… krytym basenie, używanym jeszcze kilka lat temu.
 • Baseny – w krytym otwarto dom kultury, a z odkrytego, który obecnie porasta mały lasek, chciano zrobić kryty… Polska myśl budowlano-technologiczna… bo po co odnowić basen, jak można go przerabiać na coś zupełnie innego, a nowy zrobić z czegoś jeszcze innego.
 • Miejsce zatrzymywania się pociągów PKP – dwa perony (jeden tor=jeden peron, przy czym na drugi trzeba przechodzić po prostu przez tory) i straszący budynek, grożący zawaleniem, od dawna nieczynny, na którym wisi tabliczka wyjście do miasta która wskazuje na pobliski lasek.
 • Stara Apteka – to już (od roku 2011) nieistniejąca perełka. Budynek stał pusty przez wiele lat, strasząc dziurawym dachem i walącymi się ścianami z wybitymi oknami. Dopiero, gdy mocniejsze tąpnięcie(małe trzęsienie ziemi na terenach działania kopalni, jakby ktoś nie wiedział) zaczęło rozwalać jedną ze ścian, ktoś postanowił ją rozebrać.
 • KS Naprzód 23 Rydułtowy – klub, który przez kilka sezonów w latach 90. grał w II lidze (dziś I liga), a gdy tylko cała okolica zaczęła się prywatyzować (wcześniej większość obiektów kulturalnych i sportowych podlegała kopalni), z braku kasy, zaliczył drastyczny spadek. Ostatnio jednak nieźle się trzyma w IV lidze okregówce, gdzie dostają Cenzura1.svg od klubów z okolicznych wsi. Dogmatem wśród kibiców Naprzodu jest przyjaźń z oddalonym o jakieś 15 km klubem ROW-em Rybnik i bezwzględne posłuszeństwo wobec żaboli.
 • Oczyszczalnia ścieków – taa, jasne… Kilka lat temu otwarto oczyszczalnię ścieków na jednej z rzekomych wersji przebiegu Nacyny w okolicach kopalni. W rzeczywistości (choć tylko nielicznym to wiadomo) jest to jednak ujęcie, mieszalnia i rozlewnia pysznej wody „mineralnej” – Nacyna Zdrój zielona – zagęszczona woda smakowa, naturalnie mętna.

Przypisy

 1. Według kłamliwej podróbki.
 2. Mieszkaniec Rydułtów to nie Rydułtowianin tylko Rydułtowik. I koniec.
 3. Nazwa na pamiątkę pierwotnej, niemieckiej nazwy (niejedynej w okolicy) miejscowej kopalni „Charlottengrube”.