Rzeczpospolita

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy polityki. Zobacz też gazeta „Rzeczpospolita”, RP.

Rzeczpospolita – popularny program komputerowy będący połączeniem systemu operacyjnego z humorystyczną grą przygodową przepełnioną ironią i satyrą.

W przeciągu wieków program przeszedł wiele zmian podążając za światowymi trendami, ale jego zasadniczy klimat się nie zmienił. Najstarsze wersje istniały na długo przed powstaniem komputerów. Konkurencyjna firma stworzyła system operacyjny o nazwie Biskupin, jednak ze względów technicznych (czyt. tysiące bugów i pluskiew – najczęściej szczypawek i karaluchów) prace nad nim zostały zawieszone dawno, dawno temu w odległej galaktyce.

Najpopularniejsze edycje RP

  • Rzeczpospolita 0.1 – wczesne wersje alfa i beta promowane przez Mieszka I.
  • Rzeczpospolita 0.5 – wydana przez Bolesława Chrobrego i wielokrotnie wznawiana.
  • Rzeczpospolita 1.0 – finalna wersja Rzeczpospolitej wydana przez Zygmunta II Augusta. Niestety jego następcy obchodzili się z kodem aplikacji po macoszemu, co zaowocowało utworzeniem dziur powodujących ogromną destabilizację przy większym wykorzystaniu zasobów.
  • Rzeczpospolita 1.5 – mimo tego iż od 1795 ze względów prawnych wstrzymano publikację programu, to w latach 1807–1813 i 1815–1831 na drodze protestu zostaje umożliwione wydawanie tej namiastki swojej poprzedniczki. Niby samodzielna, jednak po uruchomieniu widać było napis: Made In France.
  • Aż do 1918 roku prace nad kodem odbywały się w tajemnicy.
  • Rzeczpospolita 2.0 – przez wielu uważana za najciekawszą, choć we wczesnych wersjach występowały częste problemy ze stabilnością...
  • ...na którą lekiem miał być fork projektu, nazwany PRL 1.0. I chociaż stabilność była całkiem, całkiem, to ludziom nie podobało się autorytarne podejście adminów, więc zaniechano ten projekt.
  • Rzeczpospolita 3.0 – w tej wersji szczególny nacisk położono na humor, a autorzy wykazali się niezwykłym wyczuciem absurdu i ironii.
  • Rzeczpospolita 4.0 – nie różni się niczym od poprzedniej wersji, nazwę zmieniono ze względów marketingowych na polecenie Billa Gatesa, który wygrał przetarg wyborczy na władzę nad kodem. Obecny projekt steruje w kierunku nowego forka PRL 2.0 który polega na replayowaniu PRL 1.0.
  • Rzeczpospolita 3.0.1 – kiedy wersja 4.0 nie weszła do powszechnego użytku admini postanowili wydać wersję 3.0.1, czasem zwaną wersją 3.5 lub „Tusk werszyn”. Wielu twierdzi, że tusk werszyn korzysta z fragmentów kodu PRL 1.0 zachowując interfejs z wersji 3.0.