SUSE

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wikipedia pisząca o aktualnych wersjach SUSE
To testujemy tego susła...
Głosy po premierze nowej wersji openSUSE

SUSE (pol. suseł) – system operacyjny tworzony przez znaną firmę Novell. Znaną oczywiście przez użytkowników tego systemu. Jego logiem jest zielony kameleon i tak jest nazywany przez cały świat oprócz Polski, gdzie zwany jest susłem. Zrywa z przekonaniem pt. Mam darmowego Linuksa, darmowego Firefoxa i jestem bezpieczny, gdyż jako nieliczny Linux kosztuje[1].

Historia

Gdzieś w 1991 roku Linus Torvalds wynalazł jądro Linuksa, co otworzyło drogę do powstania tej dystrybucji Linuksa[2]. Sam system napisano w notatniku 1994 roku, by po niespełna dziesięciu latach Novell bezkarnie go przejął. W grudniu 2006 roku wydano darmową odmianę, prawdopodobnie jako prezent na święta. Raj do testów.

Darmowa wersja

Kiedy została wydana darmowa odmiana, nazwana „OpenSUSE” (otwarty suseł) rozpoczęło się masowe ściąganie by go przetestować. Serwery wtedy prawnie nie wytrzymały i tak jest w każdą premierę nowej wersji.

Crystal Clear app Volume Manager.png Autor tej sekcji wpisał tu raptem parę słów. Jeżeli denerwuje Cię takie postępowanie – rozwiń ją.

Odmiany

  • SUSE Linux Enterprise – kosztuje, ale za to jak nam się zepsuje system możemy zadzwonić do serwisu i trochę pogadać, ale i tak nie gwarantuje to rozwiązania problemu, bo nawet sami twórcy SUSE nie wiedzą jak go naprawiać. Wydawane w nim są też Serwis Paki – zupełnie jak w Windowsie;
  • SUSE Linux Enterprise Server – różni się od powyższego tym, że można zrobić sobie domowy serwerek i mieć na nim np. blogaska;
  • openSUSE – darmowy, przepełniony głupotami w postaci nigdy nie używanych programów;
  • openSUSE GNOME LiveCD/KDE LiveCD – zajmuje mało miejsca. Można go uruchomić z płyty i zainstalować bez późniejszej możliwości aktualizacji, a to za karę, że nie chciało nam się pobrać normalnej wersji, która zajmuje ponad 4 GB;
  • ...i jeszcze parę...

Ciekawostka

  • Po wydaniu nowej wersji popularność tego systemu w rankingach rośnie. Zazwyczaj po dwóch tygodniach wraca do normy, jak gdyby nigdy nic.

Przypisy

  1. Linuksiarze są oburzeni.
  2. Wbrew pozorom ma to dużo wspólnego z SUSE, bo jak by wyglądał on z jajem np. Windowsa?