Skarpeta

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal.png

Skarpetowy potwór robiący pewnie coś strasznego z komputerem
Oryginalne skarpety z czterema paskami

Skarpeta – ultrasilna broń biologiczna stosowana między innymi przez terrorystów. Skarpeta silnie oddziałuje na nozdrza ofiary wywołując przeciążenie mózgu i w konsekwencji nieuchronną śmierć. Jedynym sposobem na zneutralizowanie skarpety jest przepuszczenie ją przez wirnik wypełniony wodą i detergentem. Operacja ta nazywana jest potocznie praniem.

Wokół skarpety pojawiły się różnorodne legendy. Najsłynniejsza z nich pochodzi z USA. Według niej, po większości neutralizacji, jedna skarpeta znika. Najprawdopodobniej, porywa ją Al-Kaida w celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Używanie skarpety jako broni jest zakazane przez Konwencję Genewską (punkt o broni chemicznej). Za złamanie tej zasady grozi kara neutralizacji mózgu za pomocą wirnika, wody i detergentów (pranie mózgu).

Druga teoria jest taka, że pralki są połączone podziemnymi kanałami, poprzez które wymieniają się pojedynczymi skarpetami z części lub wszystkich par. Stąd nigdy nie możemy doszukać się kompletu, który przecież wkładaliśmy do prania.

Skarpeta charakteryzuje się:

 • silną wonią;
 • często występuje dziura na palcach i pięcie;
 • występowaniem w parach;
 • choć czasami – a nawet często – pojedynczo.

Skarpety mają też pokojowe zastosowanie. Dzięki nim na nogach nie tworzą się bąble, odciski i przetarcia skóry. Zimą dzięki temu kawałkowi krzywo pozszywanej sztucznej wełny jest nam cieplej w palce. Skarpeta w czasie swego marnego żywota najczęściej po przedziurawieniu trafia do śmietnika, chociaż istnieją jeszcze głupcy, którzy cerują skarpety chińskiej produkcji – nie wiedząc, że są jednorazowego użytku.

Rodzaje skarpet

 • Skarpety ciepłe, wełniane (wersja zimowa, dla prawdziwych twardzieli całoroczna);
 • skarpety zwykłe bawełniane (najczęściej spotykana odmiana);
 • skarpety długie jak podkolanówki (wersja pedalska skarpet);
 • skarpety „piętki” (wersja „incognito”- są, ale jakby ich nie było);
 • skarpety chińskie (odmiana zwykłych skarpet z tą różnicą, że są cienkie i prześwitujące niczym rajstopy);
 • skarpety uciskowe (nogi ciach! kolana ciach! uda ciach!);
 • skarpety pięciopalcowe (każdy palec ma własny akademik!).

Spotyka się również skarpetkowe potwory z lubością i namaszczeniem wykonywane przez dzieci na „pracach ręcznych” (skojarzenia jak najbardziej słuszne). Wtedy to dzieci brutalnie doszywają do skarpet co tylko mają pod ręką. Nawet swoich kolegów.

Podłożenie skarpety

Jeżeli ktoś wyśle ci swoją skarpetę to znak, że cię nie lubi. Jest to tzw. „podłożenie skarpety”.

Dewastatorka miast

To specjalny rodzaj skarpety. Inna budowa i przeznaczenie, różnica tak jak między zwykłą bombą a bombą atomową. Przynajmniej jeden naukowiec technik - specjalista jest potrzebny aby ją zabudować. Według jednego z największych autorytetów, Rincewinda: "No… Trzeba się zamachnąć, a potem… Uderzyć nią w coś. ", na co drugi specjalista zadaje pytanie "A potem może zniszczyć całe miasto?". Odpowiedź brzmiała "zabija ludzi, ale budynki pozostawia nienaruszone".

Zastosowania

Najczęstszym spotykanym zastosowaniem jest osłanianie nimi nóg, syr, racic, pnączy czy co tam mamy.

Skarpety nie są stosowane w antykoncepcji. Stwierdzenie to jest niby oczywiste… ale jednak nie dla wszystkich.

Poza tym skarpetki świetnie służą jako zbieracz kurzu z podłogi/dywanu/paneli/wykładziny/kafelków (po jednym dniu noszenia mają czarne ślady o regularnym kształcie służące prawdopodobnie jako runy otwierające pralkowy portal).

Nadają się również doskonale do wycierania różnych niezidentyfikowanych cieczy, które kapią na podłogę podczas przyrządzania posiłku.

Znikające skarpety

I weź znajdź drugą skarpetę…

Szacuje się, że problem znikających skarpet dotyka ponad 100% populacji. Niestety, nikomu nie udało się tego jeszcze udowodnić, ale powszechnie uważa się, że odpowiedzialne za to są pralki. Istnieje kilka teorii wyjaśniających to zjawisko:

 • Producenci pralek i skarpet są w zmowie. Ci pierwsi instalują w produkowanych urządzeniach tzw. dezintegrator skarpet, który wyłapuje z kompletnych par pojedyncze egzemplarze i je dezintegruje.
 • Pralki to zakamuflowani kosmici żywiący się skarpetkami, ale po zjedzeniu jednej są już napchane i nie mogą skonsumować kolejnej.
 • Ruch wirowy bębna, prawdopodobnie w połączeniu z polem magnetycznym silnika, powoduje powstawanie nieznanego współczesnej fizyce zjawiska, za sprawą którego skarpetki znikają z bębna. Mówi się o tunelach czasoprzestrzennych (m.in. między pralkami), portalach międzywymiarowych, teleportacji, splątaniu kwantowym, antygrawitacji czy komplementarności skarpetek.
 • Zjawisko to służy do przywrócenia naturalnego wzrostu entropii we Wszechświecie, zarówno bezpośrednio - poprzez losowe przemieszczanie się pojedynczych skarpet, jak i pośrednio - prowadząc do upadku cywilizacji, które osiągnęły poziom rozwoju pralek automatycznych. To samo dotyczy samorzutnego plątania się kabli.
 • Cały świat usłany jest wieloma czarnymi dziurami, powodujących znikanie skarpet, kluczy, płyt CD czy parasoli.

Stworzenia te nie łączą się w pary, jednakże są bardzo przydatne w zimne zimowe wieczory.

Zobacz też