Skazany na śmierć

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I didn't kill that man, Michael!
Lincoln Burrows w każdym odcinku

Skazany na śmierć (ang. Prison Break) – amerykański serial sensacyjny, opowiadający o kochającym braciszku, Michaelu Scofieldzie, który postanawia ruszyć na pomoc swojemu bratu, Lincolnowi Burrowsowi, kiedy ten trafia za kratki, wrobiony w zabójstwo równie kochającego braciszka, należącego jednak do pani wiceprezydent. Jest to jedyny serial, w którym dobrzy więźniowie uciekają przed złymi policjantami.

Emisja

Serial emitowany przez amerykańską telewizję Fox, której nazwa nie ma nic wspólnego z Fox River, czyli z więzieniem, w którym rozgrywa się akcja całego pierwszego sezonu.

Sukces

Pierwotnie planowano 13 odcinków pierwszego sezonu, lecz w związku z sukcesem jaki serial odniósł dzięki uwielbieniu nastolatek zakochanych w Scofieldzie, którego gra niejaki Wentworth Miller, oraz fanom w postaci chłopców, z których każdy chciałby teraz zostać nowym Abruzzim lub, w gorszym przypadku, nowym T-Bagiem zdecydowano się zwiększyć liczbę odcinków do 22.

Idąc za ciosem powstały jeszcze trzy sezony: drugi polega na ucieczce spoza więzienia, a trzeci – na ucieczce z więzienia (znowu!). Czwarta seria ma fabułę zbliżoną do Dragon Balla, z tym, że kompletowanie siedmiu kul zastąpiono kompletowaniem sześciu dysków. Piątej serii ma nie być, ale co innego sądzi sam Wentworth Miller, który podpisał kontrakt na osiem sezonów.

Tytuł

Jest dziełem wybitnej fantazji kreatywnej grupy polskich tłumaczy, prawdopodobnie tych samych którzy przetłumaczyli Dirty Dancing na Wirujący seks. Tytuł pochodzi z Biblii od słów „Jezus Chrystus skazany na śmierć” – Jesus Christ prison break. W oczekiwaniu na przetłumaczenie na język angielski przez utalentowany zespół tłumaczący czeka Skazany na bluesa, który zabrzmi jako Blues Break lub Prison Blues.