Skrzaty domowe

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skrzaty domowemasochiści będący na usługach czarodziejów. Występują w powieściach o Chorym Portierze.

Skrzat jaki jest, każdy widzi...

Wygląd

Skrzaty domowe były nieduże, miały wielkie oczy i szarawą, pomarszczoną skórę. Hardkorowe przypadki (patrz Stworek) posiadały włosy wystające z uszów. Nosiły w zależności od hojności właścicieli szmaty, poszewki i togi z prześcieradeł (i tu znowu wyjątkiem od reguły jest Zgredek, który był dziany i posiadał bogatą kolekcję części garderoby dzięki swemu Kochanemu Dobroczyńcy; Choremu Portierowi).

Zachowanie

Wiecznie w cieniu, zawsze usłużne, idealnie ułożone aż do bólu. Miewały masochistyczne skłonności. Nienawiść do swoich panów okazywały w padaniu przed nimi na kolana i praniu gaci. Po pracy waliły się żelazkiem, a dla rozrywki okładały się pogrzebaczem, ewentualnie waliły się w głowę przedmiotem, który miały w zasięgu ręki lub wpychały grabie do nosa.

Znane skrzaty

  • Zgredek – rewolucjonista wśród skrzatów. Od swoich panów wolał Harry'ego. Początkowo nosił poszewkę, ale po dostaniu pracy w Hogwarcie było go stać na markową koszulkę i spodenki. Fanatyk skarpetek i filcowych ocieplaczy na głowę.
  • Stworek – skrzat państwa Blacków, później Harry'ego. Jego największym marzeniem było, aby jego głowa zawisła jako stylowa ozdoba na ścianie w korytarzu rodowego domu Blacków. Dopiero w siódmej części zmienił przepaskę na biodrach i umył uszy. Jego marzenie prawdopodobnie nigdy nie zostało spełnione.
  • Mrużka – po latach pracy u Barty'ego Croucha została zwolniona. Stoczyła się na samo dno. Aktualnie popija piwo kremowe w hogwarckich kuchniach.
  • Bujdka – biedna służąca wielkiej (dosłownie) Chefsiby Smith. Znana z tego, że jej pani została zabita przez Toma Riddle'a. Dalsze losy są nieznane. Zdaniem Dumba nie żyje.