Sparta

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Cquote2.svg

ARTICLE? THIS IS SPARTA!
Cquote2.svg

Leonidas, król Sparty o tym artykule

Leonidas uczy, gdzie na mapie Grecji znaleźć Spartę

Sparta (gr. Σπάρτη) – starożytne polis słynące z produkcji znanych maszyn bojowych zwanych Spartanami lub Spartiatami. Znajduje się na Półwyspie Bałkańskim i jest aktualnie wykupione przez koncern Grecji, który jednak zastanawia się nad odsprzedaniem udziałów w polis, ponieważ boryka się z kryzysem, a utrzymanie spartańskich fabryk tanie nie jest.

Historia

Początki Sparty sięgają czasów tak dawnych, że nawet legendy nic o nich nie wiedzą. Istnieje tylko jedna powieść mówiąca o początkach tego plemienia. Waleczny heros siejący strach u wrogów i respekt wśród przyjaciół, który podobno miał być synem jednego z bogów[1] zwany Sparem. Poślubił Tę i spłodził z nią dwójkę dzieci – chłopca i dziewczynkę. Przejęli oni po ojcu niespotykane umiejętności bojowe, praktyczne (jak wywoływanie strachu poruszeniem małego palca u nogi) oraz to, że zawsze działali razem. Nigdy nie zdradzali swoich chłopców, swoich żon oraz swoich zwierząt, prąc nieustannie ku chwale polis tylko z tymi, z którymi łączyły ich niezobowiązująco jakieś stosunki lub potrafili głową przetaczać menhiry w kierunku najbliższego zgrupowania owiec.

Później przenieśli do Lakonii, w której założyli swoje miasto. Oczywiście cały Półwysep Peloponeski był zaludniony, ale Spartanie nie znali i nie przestrzegali Konwencji Genewskich (odpowiednio: pierwszej, drugiej i czwartej). Najpierw przyjaciele Aten i wrogowie Persji, później wrogowie Aten i przyjaciele Persji.

Społeczeństwo

Ludność Sparty dzieliła się na trzy grupy:

 • Spartanie – prawdziwi mieszkańcy, jedyni tró, potomkowie Spara. Tylko oni mieli swobody obywatelskie (wolność do chłosty, wolność do okrywania żałobą i wolność do obrzezania dziwnych przybyszów przypływających w celach handlowych na tratwie), mogli iść do boju, a ich przed chwilą poległemu trupowi przysługiwał przywilej dodatkowego przeniesienia o 200 metrów, gdzie mógł ku chwale świata ludzi i owadów swobodnie się rozłożyć.
 • Perok… Perjo… Pareiko… Perojko… PERIOJKOWIE! – warstwa handlowa. Wolność do datków na wojsko.
 • Heloci – niewolni rolnicy. Najliczniejsza, bo 150 000 grupa często organizująca strajki tłumione przez tych wyżej i jeszcze wyżej. Prawo do (uprawiania) ziemi. Niestety, wtedy jeszcze nie było towarzysza Lenina, więc nie było szans na rewolucję proletariatu.

Spartiaci

Popularność Sparty przekracza wszystkie granice
Z tego co widzę, jeden z nich jest lepszy od 3 czołgów. Na jutro chcę takich 5000
Stalin po obejrzeniu filmu 300, przed straceniem 20 000 ludzi za niesłuchanie rozkazów

Najprawdziwsi Spartanie pochodzący od Spara. Byli najlepszymi wojownikami wszechczasów i nawet ninja nie mogli się z nimi równać.

Ich uzbrojenie składało się z czerwonego płaszcza długiej włóczni i tarczy, od czasu do czasu hełmu, który i tak zdejmowano, bo żaden Spartiata nigdy nie został ranny w głowę, a gorący klimat śródziemnomorski dokuczał. Walczyli w falandze v1.0 i zostali pokonani dopiero przez Rzymian używających taktyki Żółw v4.51 Beta.

Sam widok Spartiaty odstraszał wrogie wojska, co pokazane jest w filmie 300, w którym 300 Spartan pokonuje kilkaset tysięcy Persów – lepiej uzbrojonych, ale i tak ciot, które nie umieją walczyć.

Ekwipunek

Armia spartańska składała się z wojowników zwanych hoplitami czy też Spartiatami. Ich pełen rynsztunek stanowiły: tarcza, miecz, włócznia, hełm, peleryna, i slipki podkreślające kształt oraz wielkość narządów typowo męskich.

Spartańskie wychowanie

Dziesięć oliwek… I jeszcze może sześć kurczaków na przystawkę

Agoge to styl wychowywania dzieci w Sparcie, a ponieważ sensem życia w Sparcie jest wojna i walka jest on nastawiony na te dwie wartości. Oto schemat i przykłady:

 • Rodzi się dziecko – chłopiec:
  • Jest mniejsze niż inne – dead.
  • Jeżeli nie ma włosów – dead.
  • Jeżeli ma krótszą rękę – dead.
  • Jeżeli nie potrafi podnieść 2 kilogramów – i znowu dead...
  • Jeżeli jest normalne – Gratulacje! LEVEL UP!
 • Odkąd dziecko potrafi raczkować, ojciec uczy je walki.
 • W wieku 7 lat odchodzi na trening wojskowy. LEVEL UP!
 • 13 lat nauki w koszarach.
 • Koniec etapu dziecięcego. LEVEL UP!
 • 10 lat treningów.
 • Koniec treningów wojskowych. Zawarcie małżeństwa i spłodzenie kilku dzieci.
 • Pójście na wojnę.
 • Śmierć w boju! CHWAŁA NA WIEKI WIEKÓW AMEN!

Kobiety

– Tylko spartańskie kobiety mogą rodzić prawdziwych mężczyzn
Spartanki o sobie

W całej Grecji, Syrii Persji, Egipcie i wszystkich innych krajach kobiety były wykorzystywane jako seks-niewolnice, służące do przedłużania gatunku. W Sparcie było inaczej. Każda kobieta była w miarę szanowana. Podczas wojen Spartanki nierzadko ruszały do walki u boku mężczyzn. Jako żywe tarcze i pożywienie na kilka dni.

Pomijając powyższe były całkiem ładne i mimo wszystko ich głównym zadaniem było przetrwanie rodu.

Spartański styl życia

W Sparcie tryb życia nie zmienił się przez całe 5000 lat. Oficjalnie przez cały dzień jadło się tam tylko 10 oliwek, kromkę chleba i 5 łyków wina. Po tak „solidnym” wyżywieniu Spartanie nie mieliby siły na 50-godzinną walkę. Z tego powodu udawali się na wycieczki do sąsiednich polis i kradli sobie jedzenie. W ten sposób wychodziło taniej i dowódca był zadowolony ze sprytnych żołnierzy.

Galeria

Zobacz też

Przypisy

 1. Spartanie byli ateistami, ale niech tam będzie…

Medal.png