SpongeBob Kanciastoporty

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obejrzyj ten film na YouTubie
Typowy odcinek Spongeboba
Spongebob we własnej osobie
Idole Spongeboba i Patryka
Tak! Hurra! Żona ci wybuchła!
SpongeBob do Planktona, gdy Karen... robi bum!

SpongeBob Kanciastoporty (ang. SpondżBob Skłerpents) – serial animowany od wielu już lat emitowany na kanale Nickelodeon i czasami w TVP1. Kiedyś próbowano emitować go na Comedy Central Polska i TV Puls, lecz wolą ludu wybrano Pingwiny z Madagaskaru. Akcja rozgrywa się w podwodnym mieście o niepozornej nazwie Bikini Dolne, w którym żyjące tam stworzenia nie widzą nic dziwnego w chodzeniu na basen, ale ich iloraz inteligencji nie jest na tyle niski, by nie potrafili rozpalić pod wodą ogniska. Głównym wątkiem są przygody żółtego przygłupa tytułowego SpongeBoba, który pracuje w miejscowej wersji McDonald'a, którego, ze względu na konsekwencje prawne, nazwę zmieniono na „Pod Tłustym Krabem” [1]. Co dziwniejsze ciekawsze, mimo że serwuje się tam wyłącznie krabo-burgery, co wskazuje nam na kanibalizm właściciela, to restauracja cieszy się sporym zainteresowaniem.

Bohaterowie[edytuj]

Mroczna Trójca[edytuj]

 • SpongeBob Kanciastoporty – jest serem morską gąbką. Prawdopodobnie chodzi ciągle na haju. Podobno subkulutra hippisiów powstała w momencie gdy morska fala wyrzuciła go na brzeg. Nie istnieją dla niego zwroty jak „spCenzura2.svgaj”, „wynoś się”, „spadaj”, czy nawet „odejdź”. Uwielbia dręczyć, świadomie lub nie, swojego sąsiada i współpracownika – Skalmara i nauczycielkę jazdy – Panią Puff. Jest masterszefem[2] "Pod Tłustym Krabem". Jego hobby to puszczanie baniek mydlanych.[3] O dziwo, mimo jego poziomu IQ porównywalnego ze średnią temperaturą pokojową, powierzono mu tajny przepis na krabo-burgery. Jak każda nastolatka prowadzi pamiętnik. Ma dziwny pociąg do meduz. Prawdziwy ekolog, mieszka w domu z ananasa.
 • Patryk – rozgwiazda o ujemnym wskaźniku IQ i najlepszy przyjaciel SpongeBoba. W życiu nic osiągnął, nie stara się osiągnąć i zapewne nie osiągnie. Bezrobotny, gdyż boryka się z syndromem Ferdynanda Kiepskiego. Razem ze SpongeBob'em znęca się nad i tak już chorym psychicznie Skalmarem. Sam też bierze udział w orgiach z meduzami. Potrafi zrobić telewizor, lampę, lodówkę i jedzenie z piasku. Mieszka pod kamieniem. Prawdopodobnie niski poziom inteligencji zawdzięcza stałemu paleniu zielska.
 • Skalmar – emo ośmiornica, w przeciwieństwie do gąbki pesymista, socjopata, beznadziejny klarnecista i kasjer „Pod Tłustym Krabem”. Uwielbia spokój, więc zamieszkał obok SpongeBoba i Patryka. Nie do końca stabilny emocjonalnie. Osoby postronne dopatrują początków jego kariery w anime, gdyż ciągle drze ryja. Był pierwowzorem Dominika z "Sali Samobójców", a później zagrał w konkurencyjnym filmie "Samobójstwo Skalmara".

Ludzie Rekiny Żyjątka morskie biznesu[edytuj]

 • Eugeniusz Krab – materialista, kapitalista, kanibal i właściciel restauracji „Pod Tłustym Krabem”. Całą swoją rodzinę, poza matką i córką, „zaangażował” w rodzinny biznes, stąd super-hiper-ekstra-tajny przepis na kraboburgery. Za młodu lubił się zabawić, czego owocem jest córka wieloryb. Choć wydaje się to nie możliwe, bardzo lubi SpongeBoba. Jak wiadomo, nasza gąbka, przebywa cały czas w świecie narkotycznych snów i potrafi pracować 24/7, czerpiąc jeszcze z tego przyjemność, co jest temu staremu burżujowi na rękę! Zresztą w jednym odcinku Skalmar wraz z naszym ćpunkiem stają na czele rewolucji, mającej na celu uciąć rękę uciskającą biedny i uciskany lud proletariatu.
 • Plankton – miejscowy geniusz zbrodni. Dawny przyjaciel Eugeniusza. Prowadzi restaurację „Kubeł Pomyj”, która nie wiedzieć czemu, nie cieszy się zainteresowaniem, przez co Plankton wciąż próbuje wykraść krabowi przepis na krabo-burgery. Niestety, nie wpadł na to, by zacząć podawać w restauracji, zamiast ścieków, coś jadalnego. Typowy no-life, który zawarł małżeństwo z komputerem - Karen.

Reszta towarzystwa[4][edytuj]

 • Sandy – wydra hipster, karateka, nosząca akwarium na głowie, która za dużo naoglądała się Bruce'a Lee. Psiapsiółka SpongeBob'a i Patryka. Żyje (dosłownie) pod kloszem. Znana z tego że zakłada stanik z kokosów, na kombinezon kosmonauty.
 • Pani Puffwydymka rozdymka i obiekt westchnień Eugeniusza Kraba (być może ma pomysł na nowy przepis).[5] Nauczycielka w szkole jazdy. Przykład silnej i niezależnej kobiety[6], niestety do momentu, gdy do jej klasy trafia SpongeBob. Istnieją podejrzenia, że niegdyś wcale nie była panią rybką.
 • Syrenamen – idol SpongeBoba i Patryka. Emerytowany superbohater. Wraz ze Skorupinem walczył z wielkim bąblem i Manrajamenem. Chory na Alzheimera. Dorabia wraz ze Skorupinem i Manrają w reklamach „Pod Tłustym Krabem”.
 • Skorupinprzydupas pomocnik Syrenamena. Także idol SpongeBoba i Patryka. Również walczył z wielkim bąblem i Manrajamenem. Na głowie ma więcej łupieżu niż włosów. Jego nos przypomina nos Skalmara.
 • Larry Homar – homar na sterydach. Pracuje jako ratownik w Błotnistej Lagunie. Tylko Sandy jest od niego silniejsza.
 • Gacuś – zwierzak Spongeboba. Kiedyś uciekł od Spongeboba, ponieważ ten go lekceważył. SpongeBob szukał go dwa tygodnie. Wiadome jest że ma wyższy iloraz inteligencji od swojego pana.
 • Skalmir Maminsyn – największy wróg Skalmara. Ma jedną brew. Jego majątek jest większy niż suma własności Billa Gatesa, Marka Zuckenberga i rodziny Kulczyków.
 • Perła – przybrana córka Eugeniusza Kraba. Jest nastoletnią wielorybicą. Uważa się za popularną wśród rówieśników, lecz tak nie jest. Waży ponad 30 ton i beczy głośniej niż silnik samolotu.[7]
 • Karen - żona i komputer Planktona. Ma wbudowane oprogramowanie Windows XP, mimo iż zasuwa na lampach elektronowych. Plankton jej w ogóle nie słucha. Zabiła nowszy komputer z oprogramowaniem Windows 8.1. Czasem by wkurwić męża nasyła na niego swoją matkę.

Morały zawarte w kreskówce[edytuj]

 • Bądź pazerny, a osiągniesz sukces!
 • W poszukiwaniu przyjaciół, warto ich najpierw wykończyć psychicznie!
 • Jeśli ktoś daje ci do zrozumienia, że cię nienawidzi, to musi oznaczać, że tak naprawdę cię kocha!
 • Pod wodą nie działają żadne prawa grawitacji!
 • Pod wodą można wylać wodę!
 • Pod wodą można rozpalić ognisko!

Przypisy

 1. Nazwa na pewno nie zawiera aluzji do jego właściciela
 2. i jedynym kucharzem...
 3. Oczywiście pod wodą!
 4. Choć i tak to nie wszyscy
 5. Albo dużo hajsu.
 6. która jest rybą
 7. A jej łzy to jakimś cudem woda pod wodą!