Sprzątanie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typowy sprzątacz

Sprzątanie – zbiór czynności mających na celu poprawę estetyki pomieszczenia oraz redukcję bałaganu, często kosztem łatwości znajdowania potrzebnych rzeczy.

Elementy sprzątania

W skład sprzątania może wchodzić wiele elementów. Zazwyczaj, jeśli pojawia się przynajmniej jeden z nich, można mówić o sprzątaniu.

Zamiatanie

Czynność, której celem jest pozbycie się drobnych ciał. Dzieli się ona na:

 • Zamiatanie klasyczne – czyli zamiatanie przy użyciu miotły. Niezbyt dokładna metoda;
 • Odkurzanie – jest ono wykonywane przy pomocy odkurzacza. W porównaniu z zamiataniem klasycznym ma wiele zalet, m. in. większa dokładność oraz możliwość zagłuszenia muzyki dobiegającej z pokoju sąsiada.

Porządkowanie

Czynność, której celem jest przemieszczenie przedmiotów i ustawienie względem siebie w taki sposób, żeby całość ładnie wyglądała. Głównym skutkiem ubocznym porządkowania jest utrudnienie znajdowania potrzebnych rzeczy. Wyróżnia się trzy rodzaje klasyfikacji ze względu na kryterium.

Według zakresu

 • Porządkowanie minimalne – to, co znajduje się w niewłaściwym miejscu, ustawia się tam, gdzie powinno. Im więcej rzeczy tam nie było, tym znajdowanie potrzebnych rzeczy jest tym bardziej utrudnione;
 • Porządkowanie średnie – składa się z dwóch faz:
  • Faza szczytowa – polega ona korzystaniu z wolnej przestrzeni podczas zwiększania się burdelu i wyrzucaniu wszystkiego, co ma być uporządkowane;
  • Faza właściwa – tutaj wszystkie rzeczy z powrotem ustawia się na właściwe miejsce; wówczas znajdowanie potrzebnych rzeczy jest niesamowicie utrudnione, ale przynajmniej całość w miarę ładnie wygląda.
 • Porządkowanie średnio-zaawansowane – oprócz wyżej wymienionych dwóch faz, jest pomiędzy nimi faza upiększania przestrzeni magazynowej, w tej fazie można np. zamieść tę przestrzeń:
 • Porządkowanie maksymalne – to samo co wyżej, z tą różnicą, że jest połączone z wyrzucaniem śmieci; znajdowanie potrzebnych rzeczy jest prawie niemożliwe, bowiem przeważnie wyrzucane są właśnie przedmioty niezbędne, wówczas najkorzystniej jest grać w lotto dopóki nie trafi się szóstki, a później kupić potrzebne rzeczy. W dodatku jeszcze zostanie na nikomu niepotrzebne duperele.

Według sposobu układania

 • Porządkowanie alfabetyczne – każdemu przedmiotowi przyporządkowuje się nazwę, a następnie układa według porządku alfabetycznego; wówczas znajdowanie potrzebnych rzeczy jest stosunkowo łatwe pod warunkiem, że zapamięta się wszystkie nazwy i litery alfabetu;
 • Porządkowanie powierzchniowe – przedmioty porządkuje się według powierzchni nośnej, np. kartka A4 ma większą powierzchnię nośną od A5, a kula ma minimalną powierzchnię nośną, czyli to, co ma mniejszą powierzchnię nośną, jest na przedmiocie, który ma większą powierzchnię nośną;
 • Porządkowanie odwrotnie powierzchniowe – podobnie jak wyżej, z tą różnicą, że porządek jest odwrotny;
 • Kompresja – porządkowanie które ma na celu jak najoszczędniejsze zagospodarowanie przestrzeni oraz minimalizację objętości bałaganu. Szczególnym rodzajem jest kompresja atomowa, w której wykorzystuje się przestrzeń między cząstkami atomu. Mimo ogromnej skuteczności, metoda ta jest rzadko stosowana;
 • Porządkowanie artystyczne – często nie bierze się pod uwagi szczegółowych kryteriów, przeważnie jest to porządkowanie zawierające zarówno elementy kompresji, jak i porządkowania powierzchniowego, główną zasadą tego sposobu jest „byle upchnąć”;
 • Porządkowanie pierwotne – skrajna odmiana porządkowania artystycznego, jak to określił twórca tego sposobu: Na początku był chaos, więc wróćmy do źródeł.. Mimo, że znajdowanie potrzebnych rzeczy jest nieznacznie utrudnione, a wystrój pomieszczenia odpowiada jedynie miłośnikom sztuki nowoczesnej, jest to najprzyjemniejszy sposób układania rzeczy.

Według sposobu porządkowania

Tutaj jest wiele rodzajów, od mało wydajnego porządkowania przez selekcję poprzez porządkowanie bąbelkowe czy przez wstawianie. Największymi znawcami w dziedzinie sposobów wydajnego porządkowania są informatycy.