Suazi

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suazi
Stolica Tak jak w RPA, po sąsiedzku
Ludność Tak jak w RPA, po sąsiedzku
Język urzędowy Tak jak w RPA, po sąsiedzku
Ustrój Tak jak w RPA, po sąsiedzku
Religia Tak jak w RPA, po sąsiedzku
Waluta Tak jak w RPA, po sąsiedzku
 

Suazi (ang. Swaziland, tłum. Szwajcaria) – państwo położone gdzieś w Afryce. Jest tam strasznie gorąco i wszyscy są opaleni. Właściwie, to nie widać opalenizny, bo mieszkańcy są Murzynami, ale ponoć murzyni opalają się na szaro.

Historia

Mieszka tam mało ludzi, bo jest gorąco. Parę lat temu w Suazi była wielka rewolucja październikowa, odbyła się w maju 2004 w stolicy państwa. Właściwie, to rewolucja ograniczyła się tylko do baru „Dzika Africa”, w którym dwóch turystów[1] rzuciło butelką w barmana, powodując u niego nieco jajowaty uraz głowy.

Największym wrogiem Suazi jest sąsiedni Mozambik.

W związku z zatargami na granicy, pokojowi mieszkańcy Suazi postanowili poprosić o pomoc oświecone Imperium Matrioszki i Spirytusowej Czystej. W roku 1984 w stolicy tego kraiku, odbył się więc szczyt pokojowy, w którym uczestniczyło dwadzieścia pięć narodów, z ośmiu kontynentów, z pięciu stron świata[potrzebne źródło]. Najważniejszym wydarzeniem okazała się przemowa ruskiego generała nieznanego z imienia, która przeszła do historii jako Traktat o ruskich czołgach. Dzięki niej możemy dziś podziwiać Suazi w jego odwiecznych granicach[2].

W 2018 roku król Suazi postanowił zmienić oficjalną nazwę z kolonialnego Swaziland na bardziej rdzenne Umbuso weSwatini. Oczywiście cały świat dalej używa normalnej suazyjsko-angielskiej nazwy Swaziland, ale mieszkańcy Suazi przynajmniej przestaną być opóźnieni w postkolonialnym rozwoju. Warto bowiem zauważyć, że większość państw Afryki dość szybko zmieniało nazwy na tradycyjne po tym, jak odzyskiwały niepodległość (przykładowo Rodezja – Zimbabwe).

Przypisy

  1. W owym momencie byli to jedyni turyści w Suazi
  2. Tego też nie


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.