Super Mario Flash

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ekran tytułowy starej wersji gry

Super Mario Flash – niegdyś bardzo popularna gra we Flashu, dziś ma jednak kilku fanów. Posiada możliwość wyboru gracza – albo Mario, albo Luigi. Najważniejszą jej cechą jest edytor poziomów

Tryb przygodowy

Poziomy

 1. Dosyć prosty poziom, umieszczony na ziemi. W drugiej rurze od prawej znajduje się sekretne pomieszczenie.
 2. Teraz schodzimy pod ziemię. Ogólnie dosyć prosty, ale trochę wkurzenia mogą powodować sekcje z platformami.
 3. Ni stąd, ni z owąd, idziemy w przestworza. Tu znów musimy walczyć z platformami. Ale poruszającymi się poziomo. Bardzo łatwo wpaść w przepaść. Dodatkowo, pierwszy kontakt z młotkarzami.
 4. Tym razem pakujemy się w busz. Kolejny młotkarz, więcej platform (tym razem spadających), i skaczemy po żółwiach.
 5. W końcu czas na fortecę. Nawet, jeżeli przejdzie się jakimś cudem sekcję z ruchomymi platformami, wszyscy wykładają się na bossie.
 6. Od tego momentu używamy cheatów. Inaczej się tu dojść nie da. Już nieco trudniejszy w porównaniu z poprzednimi, ale dużo łatwiejszy, niż forteca. Spadają jeszcze na głowę kolczatki.
 7. Kaizo trap[1]! Musisz zbić tego żółwia. Potem jest łatwiej. Ogólnie, kolejny poziom podziemny.
 8. Znów jesteśmy w przestworzach. Ale nikt flagi nie ujrzał. Zbyt trudno.
 9. Znów busz. Znów kolczatki spadają nam na głowę. Ale po zbiciu rzucającego, łatwy poziom.
 10. Pomocy, wzięło mnie! Do zamku wchodzimy z automatu. Musimy wybrać odpowiednie rury, aby przejść do bossa. Najprawdopodobniej łatwiejszy poziom niż forteca. Głownie z tego poziomu, że da się przejść do bossa z grzybkiem. Po tym poziomie czeka na nas upragniona księżniczka.

Mapa

Pozwala na wejście do poziomu drugi raz. Na mapie znajdują się również:

 • muchomorowe domki, w których można zaopatrzyć się w przedmioty[2] i życia;
 • rury przenoszące między różnymi punktami mapy;
 • niezbieralne monety – niby jest dźwięk zbierania, ale na konto nic nie trafia.

Edytor poziomów

Gra ta nie zdobyła popularności dzięki trybowi przygodowemu. Jej popularność zawdzięczamy edytorowi poziomów. To właśnie w czasach świetności tej gry było praktycznie jedyne rozwiązanie do tworzenia nowych poziomów w Mario.

Tworzenie poziomów

Aby utworzyć poziom, najpierw wybierz sobie tła. Nieważnie, ile ich jest, wszystkie są cCenzura2.svge. Gdy się na jakieś dwa zdecydujesz, wybierz rozmiar swojego poziomu. Gdy liczbę zwiększymy o 20, to otrzymamy dodatkową kratkę poziomu. Na start otrzymujemy jeszcze 16 kratek. Ale i tak skrajna lewa i prawa są bezużyteczne. Czy to nie pCenzura2.svge?

Gdy już ustawiliśmy tła i wymiary, czas zacząć edytować poziom. Prosto – wybieramy jakiś obiekt z menu i klikamy, Tam się on pojawi. A jak chcemy go usunąć, wybieramy coś z innej kategorii i klikamy. Proste?

Jak już wiesz, jak edytować, czas postawić flagę. Znajduje się w zakładce „Save”. To będzie zakończenie poziomu.

Okej, postawiona? Aby dostać się do drugiej części poziomu, kliknij w menu i kliknij w „Main Level”. Teraz zajmij się edytowaniem. Jeżeli chcesz wrócić, kliknij w „Bonus Zone”.

Ale zadajesz sobie pytanie, jak tam dotrzeć? Kliknij w „Warp Points”, i wybierz typ wchodzenia. Potem wybierz, typ wyjścia, jak chcesz, zmień część poziomu, i umieść wyjście.

Teraz znów kliknij w zakładkę „Save” i zmień muzykę, jak chcesz. I nazwij jakoś swój poziom, np: „HARDEST LEVEL MUAHAHAHA!!!!1”

Jeżeli chcesz sobie pograć, kliknij „Save” jeszcze raz[3] i kliknij „Play”.

Teraz otwórz Notatnik. Kliknij w „Code”, wciśnij w jakiś przycisk po lewej, przejdź do Notatnika, wklej to, co masz w schowku, i zapisz. Przyda się to, jeżeli chcesz później pograć sobie.

Gdybyś chciał pograć w ten poziom, to otwórz Notatnik, odnajdź plik z kodem, skopiuj go, przejdź do gry, kliknij „Load”, wklej i znów wciśnij „Load”. O ile czegoś nie spieprzyłeś, poziom się wczyta. Wciśnij „Play”, jak chcesz zagrać, lub „Edit”, jak chcesz go dalej edytować.

Społeczność

Gra ta niegdyś miała ogromną społeczność. Dawniej jej głównym punktem była strona pouetpu-games.com. Było też bardzo dużo filmików na YouTube. Wszystko dzięki magicznej funkcji – edytorowi poziomów. Wtedy nie było Super Mario Makera, a jedyną alternatywą do tworzenia własnych poziomów była edycja plików ROM starych gier, która była w czasach tamtych opcją dla masochistów.

Społeczności było mało, więc postanowiła zrobić kilka klonów tej gry z podmienionymi grafikami i muzyką. Ale możliwość modyfikacji gry była zarezerwowana dla tych bogatych, których stać było na zakup drogiego w cCenzura2.svgj programu do edycji plików .swf. Pojawiają się głosy, że większość modyfikacji powstała na wersjach pirackich.

Otóż (l)admini wcześniej wymienionej strony zaczęli powoli mieć ją w dupie. Ruch na niej zamarł, więc obecnie społeczność tej gry skupia się na własnej stronie – levelpalace.com. Dzięki wznowionym pracom nad grą dziś ona ma dużo więcej dostępnych obiektów, niż dawniej.

Galeria filmowa

Obejrzyj ten film na YouTubie
Typowy filmik z tej gry
Obejrzyj ten film na YouTubie
Tym razem ktoś chciał utowrzyć całą grę…
Obejrzyj ten film na YouTubie
Aaaaa… Trzymaj prawą strzałkę!
Obejrzyj ten film na YouTubie
Nie, nie będziesz skakał po Bullet-Billach.
Obejrzyj ten film na YouTubie
Super Mario Flash jest dziurawy jak ser szwajcarski
Obejrzyj ten film na YouTubie
Dziecko neo uchwycone na tworzeniu debilnego poziomu


Przypisy

 1. Ze slangu – pułapka, która jest na samym początku poziomu, która zabija, gdy ty czekasz
 2. Zwykle ten, którego nie potrzebujesz
 3. Jak nie podziała, to spróbuj ten drugi