Syrena Sport

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy polskiego samochodu. Zobacz też inne znaczenia tego słowa.
Syrena Sport we własnej osobie…
…i jego replika
Obejrzyj ten film na YouTubie
Pierwszy i jedyny film z oryginalną syreną sport
Fajna Corveta.
Przechodzień do właściciela syreny sport
Każdemu wystarczy rower.
Władysław Gomułka po zobaczeniu syreny sport

Syrena Sport – polski supersamochód zaprojektowany przez genialnego konstruktora Cezarego Nawrota i kolejne polskie auto, które nie weszło do produkcji, bo nie. Samochód został zaprezentowany 1 maja 1960. Został zniszczony przez przeciwników tego modelu w 1975. Uważany za jedno z najpiękniejszych aut na świecie. Mylona z Chevroletem Corvettą, Triumphem Spitfirem i Jaguarem E-Typem.

Największe atuty Syrenki

Poza wyglądem ten samochód niczym nie zaskakiwał. Był minimalnie szybszy od Malucha[1]. Plusem tego auta była jego waga – 700 kg.

Silnik Syreny Sport

Konstruktorzy nie chcieli wstawić do nowego modelu dwusuwowego silnika od normalnej Syreny, czy innego auta, dlatego też zmniejszyli pojemność z przodu, żeby wstawić inny, sportowy silnik. Po połączeniu silnika Junaka i silnika Panhard Dyny[2] powstał silnik syreny sport o mocy 35 koni mechanicznych.

Wyposażenie

W wyposażeniu było trochę magicznych rzeczy, ale znajdowały się także części z ruskich polskich aut[3]. Wzięto części od Warszawy i Syreny. Kołpaki powstały we Włoszech, a deska rozdzielcza i tylne światła zaprojektowano odręcznie.

Rekonstrukcje

Replik tego modelu powstało więcej niż oryginałów. Moda na rekonstruowanie tego modelu zaczęła się w 2012, kiedy po raz pierwszy zrobiono jego replikę. Do dzisiaj wiadomo, że powstało 5 replik tego modelu.

Co by było, gdyby syrena sport weszła do produkcji

Najprawdopodobniej FSO nadal by istniało i produkowało supersamochody. Konkurowało by z BMW, Mercedesem i Volkswagenem, a syrena sport byłaby produkowana do dzisiaj. Ale to tylko marzenie.

Przypisy

  1. Prędkość wynosiła 110km/h
  2. Auta, które miało silnik dwusuwowy
  3. Czyli nic ciekawego


Auto.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny motoryzacji. Jeśli przejechałeś dziś kogoś – rozbuduj to hasło.