Szczebrzeszyn

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
W Szczebrzeszynie ksząszcz bździ w czćinie.
Animal Planet o Chrząszczu Szczebrzeszyńskim
W Szczebrzeszynie ksiądz bździ w cinie.
Henio o miejscowych atrakcjach

Szczebrzeszyn (Cebulów City) – przedmieście mieściny Zamość, położone na masywnym masywie podkarpackiego roztocza. Mieszkańcy Szczebrzeszyna to w większości pozbawieni ziemi rolnicy lub hodowcy chrząszczy szczebrzeszyńskich.

Klimat[edytuj]

Szczebrzeszyn jest położony na pograniczu Podkarpacia, Lubelszczyzny i stepów Polski centralnej. Cechuje się klimatem wybitnie morskim. Głównym sprawcą tego faktu jest przepływająca przez niego (w czasie deszczu głównymi ulicami, przy braku opadów tylko bocznymi) uświniona rzeka Wieprz. Poza tym na klimat miasta znaczący wpływ ma także panujący w nim smog, powstały wskutek nadużywania kosiarek do trawy przez mieszkańców.

Dzielnice[edytuj]

Szczebrzeszyn jako wieś o prawach miejskich składa się z następujących dzielnic:

 • Szczebrzeszyn centralny;
 • Targówek – 13 dzielnica;
 • Lubasówka;
 • Szperówka city;
 • Klemensów – osada cukrowników;
 • Błonie.

Dzielnice mają zróżnicowane zagęszczenie zabudowań (głównie gospodarczych typu chlew). Pozwala to na toczenie wojen gangów. Wojny te toczone są za zwyczaj pomiędzy poszczególnymi dzielnicami i mają na celu określenie niższej wartości dzielnicy przeciwników.

Przemysł[edytuj]

Szczebrzeszyn jest ważnym ośrodkiem przetwórstwa chmur na deszczówkę, a innowacyjna technologia pozwalająca na przetwarzanie śniegu w wodę stawia miasto w czołówce produkujących najwięcej deszczówki. Poza tym, miasto wchodzi w skład dużego ośrodka gorzelczego szerokim asortymencie wyrobów, zawierającym się pomiędzy bimbrem, denaturatem, rozcieńczanym winem a typowym sklepowym spirytusem technicznym.

Handel[edytuj]

Do ważnych ośrodków handlowych należy zaliczyć istniejącą jeszcze w mieście Biedronkę, która generuje dochód porównywalny z rocznym dochodem Azerbejdżanu.

Internet[edytuj]

Szczebrzeszyn, podobnie do Rzeszowa oferuje również bezpłatny dostęp do internetu za pomocą 32 modemów dial-up 29 hot-spotów. Nikt jednak nie wie jak z niego skorzystać, bo proces rejestracji nie działa, a admin nie istnieje. Jeżeli już komuś uda się połączyć, strony ładują się 30 minut. Oficjalnie cała infrastruktura kosztowała 1 300 000 złotych, chociaż w rzeczywistości jedynie 15 000 złotych.

Infrastruktura[edytuj]

Transport drogowy należy do najruchliwszych w całej okolicy. Zlot tirów z całej Polski przemierza bezdroża jedynej arterii w mieście – ul. Zamojskiej. Przejście na drugą stronę ulicy bywa kłopotliwe ze względu na miejscowe korki, porównywalne jedynie do tych w Warszawie. Są one powodowane przez rolników jadących przez miasto oraz kilkukilometrowego sznura wszelakich pojazdów drogowych, nie mogących wyprzedzić feralnego kierowcy kombajnu. Od tej ruchliwej trasy, jaką jest krajowa 74, odchodzą dwie wszelako ważne tranzytowe drogi wojewódzkie:

 • 848 do Tarnawy Małej, od niej do Lublina, a stamtąd gdziekolwiek.
 • 858 do Biłgoraja, a dalej to nie wiadomo gdzie.

Szczególny paraliż komunikacyjno-pieszy odczuwany jest właśnie we wtorki. Przechodząc lub przejeżdżając ulicami w okolicach targowiska trzeba zachować szczególną ostrożność, żeby nie spowodować karambolu. Wówczas prędkość maksymalna wynosi w porywach 15km/godzinę.

Transport publiczny[edytuj]

O miejskim systemie komunikacji można powiedzieć, iż w okresie roku szkolnego miejscowy dworzec autobusowy przeżywa oblężenie porównywalne do szturmów na XVII–wieczne twierdze. Najbardziej dotkliwe te oblężenie odczuwane jest właśnie we wtorki, w popularny dzień targowy, gdy na zardzewiałe Pekaesy rzuca się rozentuzjazmowany tłum z siatkami, garnkami, wiadrami oraz innym arsenałem. Połączenie z pobliskim Zamościem jest szokujące: co 10 minut spod dworca zawsze coś w tym kierunku odjeżdża i to 24 godziny/dobę.

Atrakcje[edytuj]

Główną atrakcją miasta zdaniem turystów jest pomnik chrząszcza, którego każdy z nich może sobie dotknąć i sfotografować. Jest to dość dziwne, bowiem miasto posiada jeszcze wspaniałe punkty widokowe, położone w obrębie cmentarza żydowskiego, jak i wspaniałą panoramę na Warszawę. Ogromnym przeżyciem dla odwiedzających miasto pielgrzymów jest uroczyste święto targowe obchodzone w wtorek. Atrakcją miasta jest także jedyne w Europie naziemne metro w postaci bryczek i wózków widłowych.

Ciekawostki[edytuj]

 • W Szczebrzeszynie można spotkać Fidela Castro, Smerfy (w większości Ciamajdy), a także Muminki.
 • Miasto posiada drewniane pomniki chrząszczy poukładane w rowach, bocznych uliczkach i innych zakamarkach. Stanowią one podstawę historycznego dziedzictwa miasta, bowiem zostały wykonane z drewna importowanego od przyjaciół z za wschodniej granicy.
 • Szczebrzeszyn, podobnie jak Onet, posiada swojego Jasia Śmietanę znanego jako lokalnego „dziennikarza” typu „niemowa opowiedział głuchemu, że ślepy widział, jak szczerbaty odgryzał włosy łysemu”. Posiada on swoją stronę internetową funkcjonującą podobnie jak onet. Jej najwartościowszą częścią są komentarze.
 • W pobliżu Szczebrzeszyna znajduje się legendarna Wieluncz.