Taekwondo

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klepnij kolegę trenującego Taekwondo w ramię i narzekaj, że masz łokieć w oku.
Tekst kwejka o Taekwondo

Taekwondo – cudowny sport powstały dla celów militarnych, kiedy to niejaki Choi Hong Hi stwierdził, że fajnym pomysłem byłoby, gdyby na wojnie zamiast broni używać nóżek. Skuteczne kopnięcia, obroty, mistrz nad mistrzami.

Nazewnictwo

Nazwa taekwondo wywodzi się od kilku innych słów:

 • Tae (태/跆) oznaczającego stopę, stopa rzecz święta, więc należy jej się oczywiście nazwa własna;
 • Kwon (권/拳) oznaczającego pięść, uderzenie pięścią lub system technik wykonywanych pięścią, ponieważ nazwa lewy prosty, czy też prawy, jest zbyt mainstreamowa;
 • Do (도/道) oznaczającego sztukę, drogę lub metodę wyrażającą osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, wynikającej z doświadczenia umysłu i ciała, w skrócie przykład z cytatu na początku.

Organizacje

Żeby ludziom się nie nudziło, a rząd miał co robić, stwierdzono, że powinno się rozdzielić ten piękny sport na parę organizacji. Największy fejm nabiły „ITF” i What the fCenzura1.svgk. Różnica między nimi jest taka, że walka ITF-u przypominałaby porządną walkę z użyciem rąk i nóg, gdyby nie śmieszne piżamki, pasy i takie tam inne pierdoły. Natomiast WTF cechuje się ubraniem przypominającym biednego zmarzniętego żółwia, w dodatku w piżamie i szczególną umiejętnością machania nóżką i na tym by się cała walka skończyła. Jednak to ta druga jakże ciekawa organizacja zyskała możliwość udziału na Igrzyskach Olimpijskich. Cóż za paradoks.

Stopnie

Żeby było jeszcze weselej, nasza cudowna sztuka walki również posiada kolorowe kawałki bawełny zwane pasami. Każdy kawałek mocnej bawełny oznacza stopień zawodnika, zaczynając od białego noobka, do czarnego króla parkietu.

Struktura

Jogę również możemy zobaczyć na zawodach tego pięknego sportu. Niesamowici, cudowni, piękni, wysportowani, przystojni, piękne (…) tekłondzistki/tekłondziści rywalizują ze sobą na par… znaczy, w układach. Dziwna kombinacja, która nie przypomina niczego konkretnego, składająca się z ściśle określonych ruchów, też może być oceniana. Do kąta poszła już muzyka, dziwne body, dziwna sala z lustrami, od dzisiaj wszystkie fitki trenują Taekwondo.

Zasady

Jakby na to nie patrzeć, wszystko ma swoje reguły i zasady! Taniec stóp również. Możemy się dowiedzieć że każdy Tekłondzista powinien mieć w sobie:

 • grzeczność, uprzejmość;
 • rzetelność, uczciwość;
 • wytrwałość;
 • samokontrolę, opanowanie;
 • nieugiętego ducha, odwagę.

Walka z osobą przestrzegającą tych zasad wyglądałaby mniej więcej tak:

 1. Atakuje mnie bandyta.
 2. Dostaję od niego Kwon.
 3. Pytam go grzecznie, czy ma jakiś problem, przecież to całkiem normalne zachowanie, jednak wolę się upewnić, żeby być grzecznym.
 4. Odpowiada, że tak i pyta, czy ja mam.
 5. Odpowiadam że w sumie trochę tak, ale jeżeli się to nie powtórzy może odejść w spokoju, gdyż nie zniżę się do jego poziomu.
 6. Dostaję w twarz po raz 2.
 7. O nie nie nie, ale mu przy… samokontrola, no tak! Wal, śmiało! Odwaga rzecz cenna.