Tomasz z Akwinu

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy filozofa. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.

Tomasz z Akwinu (ur. 1225, zm. 7 marca 1274) – filozof, teolog, święty, autor wielu dzieł, z których najwybitniejszym jest „Summa geologiczna”. Przedstawiciel nurtu filozofii z wpływami Arystotelesa, w tym jego dzieła Metafizyka, jak też Pana Boga – autora Biblii.

Jego odkrycia filozoficzne miały ogromny wpływ na rozwój nauki, szczególnie fizyki kwantowej i genetyki. Przeprowadził pięć dowodów na istnienie Boga, z których wprawdzie żaden nie działa, ale przynajmniej jest w czym wybierać. Pod tym względem przypomina więc Wolne oprogramowanie, co kwalifikuje go jako prekursora informatyki.

Św. Tomasz z Akwinu udowodnił, że może zostać kanonizowany człowiek, którego tezy są oficjalnie potępione przez Kościół Katolicki.

Obecnie filozofia uprawiana w oparciu o poglądy Tomasza z Akwinu określana jest jako neotomizm (nie ustalono, czy to ma jakiś związek z Neostradą). Kierunek ten powstał pod wpływem myślicieli katolickich, którzy nigdy nie słyszeli o Hume'ie i Kancie. Dlatego uważali, że filozofia św. Tomasza jest świetnie dostosowana do ówczesnych czasów.


Socrates.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny filozofii. Jeśli zastanawiasz się, czemu białe nie jest czarne – rozbuduj go.