Tyranozaur

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koledzy T-Rexa niezadowoleni z jego zachowania
Tireks, odmiana udomowiona (rysunek naskalny jaskiniowców)
Tireks od zawsze był znany jako znakomity kolarz

Tyranozaur (znany też jako Tyrannosaurus Rex, T-Rex lub po prostu Tyrek) – dawno wymarły gatunek dinozaura[1], znany głównie ze swego okrucieństwa[2] i zębów, których nie powstydziłby się żaden dentysta. Tyranozaury żyły na całym świecie, dlatego jeszcze kilkaset lat temu na całym świecie panoszyli się królowie.

Budowa ciała

Amerykańscy naukowcy są święcie przekonani, że „zwierzok” zwany tyranozaurem miał 10 m wzrostu, 15 m długości, ważył 16 ton i miał niewielką główkę, a jego brzuch stanowił 90% masy ciała, wymiary te pasują jednak jedynie do osobników żyjących na terenie obecnego USA. W pozostałych częściach świata T-Rexy miały najwyżej 4 m wysokości i nie mniej niż po 13 m długości, ważyły 7 ton, a brzuchy miały normalne. Za to ich łby były ogromne – tyranozaur mógłby zmieścić w swej paszczy krowę albo człowieka. Ciało tyranozaura składa się z samego tyranozaura i reszty tyranozaurowej. Tyrek pomimo małych łapek udziela się w koszykówce jako maskotka drużyny, aby ukryć swoje braki w ewolucji przednich łap.

Usposobienie

Tyranozaury były wrogo nastawione do wszystkich i wszystkiego. Wciąż nie wiadomo, jakim cudem mogły się rozmnażać[3]. Były też niezwykle żarłoczne – zżerały większość rzeczy, które mogły pogryźć na swojej drodze. Miały tendencję do tyranizowania słabszych – stąd teoria, że królowie-tyrani pochodzą od dinozaurów. Ich agresja spowodowana była prawdopodobnie krótkimi kończynami przednimi, co uniemożliwiało im pewne czynności (wiadomo, o co chodzi).[4]

Inną cechą tyranozaurów jest karmienie swoich młodych złymi ludźmi (zobacz Zaginiony świat: Park Jurajski i Zaginiona Dinotopia).

Jeśli chodzi o armor to Tyrek zawstydziłby nawet armię USA – oprócz swoich słynnych ząbków miał również pazury, które rozerwałyby cię na pół [5], ogon tak długi i twardy jak słup telefoniczny, kostne guzy na czaszce i pewnie coś tam jeszcze, co paleontolodzy jakimś cudem przeoczyli. Zaopatrzony w taki arsenał, wygrywał starcia ze wszystkimi innymi dinozaurami (no, prawie wszystkimi).

Pochodzenie

Tyranozaury wyewoluowały prawdopodobnie z innych, starszych gadów. Amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że mogły być zwierzętami dającymi początek ludziom. Zostałyby wtedy zaliczone do tzw. dinozaurów człekokształtnych.

Hipotezy wymarcia

Pierwsza najpopularniejsza i najprawdopodobniejsza teoria głosi iż tyranozaury wymarły wskutek szaleństwa, które opanowało cały gatunek, spowodowanego brakiem możliwości robienia wiadomo czego. Druga hipoteza jest zdecydowanie mniej prawdopodobna. Głosi ona, iż tyranozaury po zeżarciu wszystkiego, co się da wymarły z głodu. Trzecia teoria głosi natomiast, iż spóźniły się one na Arkę (ale nie Przymierza, tylko tę od Noego).

Przypisy

  1. Czytaj: przerośniętej jaszczurki
  2. Niektórzy uważają, że był niegroźny i żywił się padliną, ale prawdy nikt nie zna
  3. Jeśli w ogóle
  4. Ale o tym sza!
  5. A przy odrobinie szczęścia nawet na 3 części