Wejherowo

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wejherowo
Wejherowoherb.png
Herb Wejherowa według PKSu
Ogólnie
Założyciel: Jakub Wędrowycz Wejher
Aktualny Pan i Władca: Krzysztof Hildebrandt
Ustrój polityczny: Anarchia i chaos
Województwo: Podmorskie
Powiat: Wejherowski
Gmina: Też
Powierzchnia: Od tąd do tąd
Ludność
Wyznanie: Rydzykizm – 100%
Rasa: Europeidalna – 67%
Mongoloidalna – 20%
Negropoidalna – 3%
Inne – 10%
Popkultury: Dzieci Neo – 99,9%
Pokemony – 85%
Emo – 10%
Metalowcy – 5%

Wejherowo – miasto o charakterystycznym kształcie: długie, wąskie, położone w dolinie, a w każde lato podtapiane przez opady. Przez środek miasta przechodzi szlak handlowy z Trójmiasta do Szczecina. 2 lutego 2002 r. Wejherowo zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa w kategorii „największe zadupie świata”. Nie wiadomo czemu, ludzie z takiego zaszczytu się nie ucieszyli. W zasadzie nie ma tutaj nic prócz sklepów marki Biedronka. Wejherowo jest powszechnie znane z najlepszych kierowców w Polsce.

Powierzchnia[edytuj]

Prawie całą powierzchnię Wejherowa zajmuje jedyna droga po której można przejechać nie jeżdżąc jednocześnie po dziurach a także 5 kościołów, 17 szkół, 10 supermarketów i 10 cmentarzy[1]. Poza tymi w Wejherowie znajdują się też lasy i pola które nie mają żadnego praktycznego zastosowania, więc zrobiono z nich parki i rezerwaty. W sumie Wejherowo stanowi 0,0002‰ powierzchni świata.

Kultura[edytuj]

Nieważne, że miasto liczy kilkaset lat. Tutaj centrum kulturalne wygląda jak skrzyżowanie orki z okrętem, co daje końcowy efekt podobny do Laputy. Budynek wpisuje się w konwencję miasta: jest duży, brzydki i nikt go nie używa. Jak całego Wejherowa. Najbardziej urokliwym miejscem w Wejherowie jest Rynek – Plac Wejhera z pięknymi starymi kamienicami, w których znajdują mieszkania komunalne dla meneli.

Historia miasta[edytuj]

Właściwie nie wiadomo do końca jak, skąd i dlaczego to miasto leży w granicach Polski. Gdy nagle w 1643 pojawiło się na mapach, od razu stało się stolicą i to nie byle jaką, bo Państwa Kaszubskiego. Wejherowo (w języku tutejszej ludności Wejrowò) zostało złożone przez gbura i narcyza Jakuba Wejhera, który był tak zapatrzony w siebie, że bał się, iż po śmierci zostanie on zapomniany i nazwał swoją osadę swoim nazwiskiem.

Ludność[edytuj]

Miasto liczy ponad 50 000 mieszkańców, a ta liczba ciągle wzrasta. W Wejherowie ludność jest zróżnicowana:

 • 65% ludności to Kaszubi (mieszanka Niemca, Polaka, Szweda i Kanadyjczyka);
 • 20% ludności to Cyganie (często spotykani jako grajki na akordeonach, którzy wchodzą do ogródków pod wieżowcami i blokami, by ludzie z balkonów rzucali im pieniążki);
 • 10% ludności to Romowie (często spotykani w wyżej wymienionej okoliczności, a także podczas żebrania metodą na święty obrazek, polegającą na wręczaniu świętego obrazka, wmawiając ludziom, że jest on bezpłatny, a później nakłaniając ludzi do zapłaty za niego – chwyt najczęściej spotykany w tunelu przy dworcu PKP oraz pod Biedronkami;
 • 5% ludności to Polacy.

Podział ludności ze względu na aktywność zawodową:

 • 50% to emeryci, którzy załapali się na emeryturę, kiedy jeszcze przyznawano emerytury
 • 25% to bezrobotni, menelstwo – ogólnie szara, czarna i jeszcze ciemniejsza strefa
 • 20% to uczniowie i studenci, którzy wkrótce albo dołączą do drugiej grupy albo wyjadą za granicę
 • 4% to Policjanci, Strażnicy Miejscy
 • 1% to osoby, które faktycznie uczciwie pracują

Mieszkańcy a internet[edytuj]

Zawsze po zapytaniu któregoś z mieszkańców Wejherowa zdaniem typu: „Który masz level?/Ile masz znajomych?” zawsze odpowie ci dziesięcioma różnymi liczbami z dziesięciu różnych kont. Zwykle jeżeli chodzi o level najprawdopodobniej będzie to liczba w granicach od 1 do 10 a jeżeli chodzi znajomych będzie to liczba w przedziale od 3.000 do 30.000. Najczęstszymi grami MMORPG w które grają Wejherowianie są Tibia i Metin2 rzadziej World of Warcraft i Lineage II[2].

Gospodarka[edytuj]

Największymi pracodawcami i miejscami do czerpania dochodu w Wejherowie są:

 • Szpital – duma Wejherowa, jest tak zajebisty, że są tu przysyłani pacjenci z Trójmiasta, ponieważ tamtejsi lekarze nie chcą mieć menelstwa na swoich salach (tłumaczą się, że nie mają wolnych łóżek).
 • Zakład Usług Komunalnych – firma zajmująca się zbieraniem śmieci, praca tutaj to przywilej, ponieważ można dorobić na puszkach i butelkach.
 • MZK Wejherowo – tutaj również praca to przywilej, gdyż mając 2.000 zł pensji w Wejherowie jako kierowca autobusu można czuć się Bogiem.
 • Urzędy – jest ich cała masa, ale mimo to przeciętny człowiek korzysta z nich tylko po to, by raz na 10 lat wyrobić sobie dowód osobisty
 • Kaufland, Biedronka, Lidl – tutaj jako cieć możesz mieć piątaka za godzinę nicnierobienia.

Transport w Wejherowie[edytuj]

 • MZK Wejherowo – sympatyczne niebieskie autobusy, które wożą powietrze
 • SKM Trójmiasto – kolej wożąca głównie robotników z Wejherowa i pozostałych wiosek na budowę do Trójmiasta (jeżeli mieszkasz w Wejherowie, wsiadasz do pustego pociągu, jeżeli mieszkasz w Nanicach, masz nawet dużą szansę na zdobycie miejsca siedzącego, jeżeli jesteś ze Śmiechowa, to nogi wchodzą Ci w tyłek aż do Trójmiasta)
 • ZKM Gdynia – obsługuje w Wejherowie tylko jedną linię, opcja dla bogatych (oraz emerytów), ponieważ jest to linia pośpieszna

Dzielnice miasta[edytuj]

Miasto dzieli się na kilka dzielnic między innymi:

 • Nanice – swoiste centrum miast. Możemy tu znaleźć wszystko, co nam potrzeba, od zegarmistrza aż po szewca. Znajduje się tu wielki targ, na którym handlują Romowie i Cyganie swoimi towarami. W Nanicach znajdują się trzy centra handlowe, których obrót jest na równi z The Dubai Mall. Nanice to serce wejherowskiego handlu – robią tu masowe zakupy mieszkańcy pobliskich wsi (Gościcino, Luzino, Bolszewo) w każdy piątek, wracając do domu z Trójmiasta (najczęściej atakowany jest Kaufland i Biedronka). Przepływa tu również rzeka Cedron, nad którą żule mogą otworzyć wino po kryjomu w krzaczkach i zamoczyć swoje spracowane stopy. Nanice są tak zajebistą dzielnicą, że zatrzymuje się tu pociąg SKM Sprinter, czego zazdroszczą bardzo mieszkańcy Śmiechowa. Ulubionym miejscem dla miejscowych dresiarzy i menelstwa jest ul. Rzeźnicka – jak sama nazwa wskazuje, jest to bardzo sympatyczna ulica. Znajduje się na niej największa ilość sklepów monopolowych w całym Wejherowie. Ponadto posiada cudne ławeczki, które są miejscem spotkań sympatyków tanich trunków. Wieczorem na Rzeźnickiej można spotkać głównie podchmielonych dresów, idących z brzękającymi reklamówkami.
 • Kaszuby – jak sama nazwa wskazuje, w tej części miasta mieszkają wieśniacy, którzy chodzą na bosaka i uprawiają role. Specyficzne jest to, że nie mają oni nie tylko obuwia, ale brak im także odzieży. Bloki na tej dzielnicy są czarne – powodem są węglowe wiatry z pobliskiej elektrociepłowni.
 • Śmiechowo – obszar położony na krańcu miasta. Panuje tutaj bród, smród i zaraza. Na tych terenach mieści się wielki cmentarz, na którym w nocy straszy. Ludzie z tej dzielnicy mają nieustanną padaczkę i bez przerwy się śmieją, dlatego Śmiechowo ma taką nazwę. Ponadto sporą część mieszkańców tej dzielnicy stanowią osoby, które przeprowadziły się z Trójmiasta i dokonały tam zakupu mieszkań w kredycie na dożywocie. Jest to także dzielnica widmo, gdy jedzie się pociągiem SKM są ciągle lasy, lasy, lasy i nagle przystanek Wejherowo Śmiechowo.
 • Stare miasto – właśnie ten rejon jest sercem miasta. W godzinach od 22 do 6 rano lepiej tędy nie podążać, bo można oberwać! Natomiast w godzinach dziennych na pęczki można spotkać żebraków, biedaków i emerytów. Najpopularniejszym trunkiem mieszkającej tu społeczności jest piwo Harde oraz napoje winopodobne sprzedawane w zestawie z plastikowym kubeczkiem. Stare Miasto posiada instytucję najbardziej znaną dla miejscowych oraz trójmiejskich dresików i alimenciarzy – Areszt Śledczy.

Miejsca warte obejrzenia[edytuj]

W Wejherowie jest wiele miejsc które trzeba zdemolować zwiedzić.

Zabytki[edytuj]

 • Czołg kiedyś stał przy Lidlu, ale teraz zły rząd przestawił go w pobliże Biedronki
 • Przedwojenny odrzutowiec wbity na pal
 • Różowy pałac pokémonów Przebędowskich
 • Średniowieczne koszary
 • Kalafior Kalwaria Wejherowska
 • Wielka, średnia i mała Piaśnica

Niezabytki[edytuj]

 • Korty tenisowe będące jednocześnie oczyszczalnią ścieków
 • Najdłużej na świecie zamknięty szlaban przy torach
 • 3-gwiazdkowy komunalny hotel „Bliza”
 • Szpital z lotniskiem (H) oddalonym o 3km
 • Plac zabaw w parku

Przypisy

 1. Jeden cmentarz na supermarket
 2. Bo trzeba płacić