Wenezuela

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wenezuela
Boliwariańska Republika Wenezueli
Flaga Wenezueli.JPG
Flaga Wenezueli z charakterystycznymi motywami: liść marihuany i AK-47
Stolica KarakanKarakaz
Prezydent Nicolás Maduro
Ludność ciągle się zmienia, więc nie można podać jej dokładnie
Religia ogólnie niepraktykujący katolicy i różne sekty religijne
Waluta bezwartościowe papierki – Boliwary
 

Wenezuela, Boliwariańska Republika Wenezueli – państwo leżące w północnej Ameryce Południowej. Kolebka terrorystów i karteli narkotykowych. Graniczy z Brazylią, Kolumbią, Gujaną oraz Kowalskimi.

Historia

Pierwsze zapiski dotyczące tej części Ameryki pochodzą z 1499 roku, kiedy to była ona eksplorowana przez niejakiego hiszpańskiego konkwistadora – Alfonso de Hokeja, oraz jego armię. Owocami tej wyprawy było lepsze rozpoznanie terenu i wyginięcie większości Indian na tych ziemiach. Wenezuela została wtedy wcielona do Hiszpanii, jak zresztą większość Ameryki Południowej. Tanią siłę roboczą stanowiły wtedy niedobitki Indian i mieszkańcy Czarnej Afryki. Dopiero w 1830 roku zdali oni sobie z tego sprawę i uznali, że teraz to biali powinni ruszyć tyłki i zapieprzać na plantacjach. Wybuchło powstanie i stodoła. Wenezuela stała się niepodległa. Władzę w państwie objął Pablo Que Hiela la Sangre (pol. Paweł Mrożący Krew w Żyłach). Za jego władzy panował spokój i dobrobyt za sprawą nowo powstałej policji (tzw. Szwadrony Śmierci). Niestety pierwszy el prezidente zyskał sobie fatalną reputację poprzez notoryczne ucinanie kończyn swoim wrogom. Jego syn Enrico poradził sobie z tym problemem, eksterminując całą opozycję. Następnie wygrał w pierwszych wyborach demokratycznych (jedyna pozycja na listach wyborczych) startując z list Partii Niezrzeszonych Terrorystów. Stworzył wiele pożytecznych organizacji m.in. SAFDT (South America Free Drug Trade – Południowoamerykański Układ Wolnego Handlu Narkotykami). Po jego śmierci w kraju panował chaos, do momentu pojawienia się nowego prezydenta-dyktatora Hugo Cháveza. Ten zaprzyjaźnił się z Fidelem Castro i innymi dyktatorami, zerwał układy z USA i rozpoczął zbrojenia, dzięki czemu zmniejszył bezrobocie. W 2014 wybrany został nowy rząd. Spadła wartość narkotyków Boliwara, a przekręt polegający na sterowaniu cenami walut doprowadził do hiperinflacji i kryzysu gospodarczego.

Gospodarka

Wenezuela zalicza się do najbiedniejszych państw na kontynencie, a dzieje się tak za sprawą uzależnienia od eksportu ropy naftowej. Sytuację kraju nieznacznie poprawia uprawa Cannabis indica (pol. marihuana) oraz innych wyrobów odurzających. Produkt krajowy brutto przypadający na jednego mieszkańca jest wysoko ujemny i wynosi -3020 $. Struktura użytkowania ziemi natomiast zarysowuje się w sposób następujący: grunty orne 3 %, lasy 35%, wody 3%, plantacje 98%.

Środowisko naturalne

Wenezuela jest porośnięta gęstymi lasami tropikalnymi, które stanowią idealne schronienie dla partyzantów i plantacji marihuany. Klimat jest dość nerwowy, nieprzyjazny dla wszystkich turystów.

Ciekawostki

  • Waluta Wenezueli jest kilkakrotnie razy tańsza od Złota w WoW-ie
  • Z powodu hiperinflacji, żaden rozsądny mieszkaniec nie korzysta z papierowych pieniędzy[1].
  • Benzyna jest prawie kilkadziesiąt razy tańsza od wody.

Przypisy

  1. Wyobraź sobie płacić za codzienne zakupy taczką banknotów