Wiatrówka (broń)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy broni. Zobacz też inne znaczenia tego słowa.
Wystarczy naładować i można polować na bezpańskie psy

Wiatrówka – użyteczny przyrząd, służący do wyganiania obcych kotów z ogrodu, odpędzania szpaków z czereśni, wkurzania staruszek na odległość, dłubania w uchu oraz wielu innych ciekawych czynności. Użyta bezpośrednio przy odbycie kota bądź psa, utworzy mu swoisty spojler. Wiatrówka składa się z metalowej rury, kolby, spustu, oraz muszki. Dla hardcorowych kibiców oraz strachliwych dziewic stworzono wiatrówkę w wersji mini, wyglądającą prawie jak pistolet. Dziś wiatrówki używa się głównie do działań zaczepno-dywersyjnych. Sprzyja temu oddzielna kategoria wiatrówek, tzw. „repliki broni”. Wyglądają jak broń (o ile ma się ponad 3 promile), czasem nawet faktycznie są bronią palną (dla tych co mają więcej jak 6 promili). Noszona za pazuchą dodaje szpanu i „mocy obalającej” w przypadku zadarcia z Policją lub Mafią Wołomin sp. z o.o. Taka „replika” świetnie nadaje się do bajerowania lasek. Wiatrówka jest używana przez niektórych snobów do strzelania do metalowych zwierzątek. Ma to jakiś związek z Anglią, więc można zrobić wrażenie, że to prawie jak krykiet. Albo golf.

Rodzaje wiatrówek

 • Sprężynowe – jak sama nazwa wskazuje, mają sprężynę w środku, są proste jak budowa cepa. Posiadają dwie zalety: są tanie no i twój trzyletni synek nie zastrzeli cię z takiej, bo nie będzie miał siły naciągnąć sprężyny.

Sprężynowe wiatrówki dzielimy na:

te z łamaną lufą (niekiedy wyrzucane są do kosza przez buraków myślących, że jak się złamała lufa, to wiatrówka się zepsuła,
te z dolnym naciągiem (bardziej precyzyjne, jednak jak sprężyna się zwolni podczas ładowania śrutu to może amputować ci palec),
te z bocznym naciągiem (jak wyżej, tylko naciąg jest z boku).
 • Gazowe – korzystają z dwutlenku węgla. Te wykorzystywane są głównie przez strażaków, którzy mają łatwy dostęp do nabojów CO2 (te z gaśnic samochodowych pasują idealnie), ludzie z auto szrotów też je lubią.
 • PCP (czyli tzw. pompki) – korzystają z powietrza w zbiorniku, mają kopa i są najcelniejsze oraz najdroższe. Niestety pompki do pompowania zwykle nie ma w zestawie a zwinięcie dzieciakowi z podwórka tej do piłek nic nie da bo taka pompka daje zbyt małe ciśnienie.
 • PCA – podobne do PCP jednak mają wbudowaną pompkę. Są tańsze, jednak nie mają takiego kopa i zwykle wymagają pompowania po każdym strzale. Dziecko może pomylić taką z pistoletem na wodę, bo taki też ma wbudowaną pompkę.

Rodzaje pocisków

 • Diabolo – ołowiane grzybki, które wcale nie wyglądają jak grzybki, ale za to zwykle trafiają tam gdzie się celuje.
 • Lotka – kawałek gwoździa z przyczepionym do tyłka piórkiem. Posiada niepospolitą funkcję rysowania nowego gwintu w lufie.
 • Kulka – nie trzeba się nad nią dużo rozpisywać, zwyczajna ołowiana kulka z nadzwyczajnymi zdolnościami dziurawiącymi i przedziwną tendencją do nie trafiania tam gdzie się celuje.
 • Przecieraki filcowe – podobne do diabolo, wyglądają jak znicze. Przez wzgląd na swoją śmieszną wagę używane przez producentów tanich wiatrówek do zawyżania prędkości śrutu.
 • Stalowe – czopek cynkowo-aluminiowo-mosiężny, oblany wkoło plastykiem. Wykazuje przedziwną tendencję do przeistaczania luf gwintowanych w gładkie.
 • Plastikowe kulki – czasem pasują do niektórych wiatrówek, zerowa celność zasięg oraz penetracja jednak wystarczy obić dzieciaka żeby takowe zdobyć.
 • Domowej roboty – wystarczy znaleźć coś co ma odpowiedni kaliber i można tym strzelać.
 • Muchy – łapiemy muchę (albo innego robala) i wsadzamy do lufy. Mucha rozpadnie się w lufie i jak strzelimy komuś w łeb to poczuje na twarzy coś mokrego, jakby krew i będzie śmiertelnie przerażony.
 • Na muchy – wsadzamy przecieraka i sypiemy sól (cukier też jest dobry, tylko nie cukier puder). Taką amunicją można ubijać dowolne robale (w tym te cholerne osy) na lądzie i w powietrzu.

Najlepsze wiatrówki

Najlepszymi wiatrówkami są oczywiście wiatrówki chińskie, aby zaniżyć ich wartość, by przeciętny obywatel mógł sobie na nie pozwolić, sprzedawane są pod ciekawymi nazwami niekojarzącymi się z Krajem Wiadomego Cudu. Prędkości początkowe śrutu wystrzeliwanego z ich lufy przekraczają 300 m/s, przy czym energia śrutu nie przekracza 17 J:

 • B-2 – przyłożenie lufy bezpośrednio do celu nie gwarantuje trafienia.
 • Narkomania Germany – jak wyżej.
 • Lidor 2 – B-2 z ciekawszą nazwą, jak wyżej.
 • Magnum – B-2 z ciekawszą nazwą, jak wyżej.
 • Lidor 44 – jak wyżej, co ciekawe ten egzemplarz posiada ciekawą funkcję amputacji palców strzelca bez jego wiedzy.
 • Bug-A-Salt gun – taka plastikowa zabaweczka do zabijania much solą (można też strzelać z niej w oczy wroga), jak nie umiesz zrobić samodzielnie amunicji na muchy to jest to produkt dla ciebie. Jeden magazynek soli starcza aż na 50 strzałów podczas gdy konstrukcja zaprojektowana jest na jeden, może dwa strzały.