Wolska

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy państwa. Zobacz też Marcin Wolski – pisarz i twórca szopek.
Godło Wolski
Położenie Wolski na mapie
Informacja o Święcie Wojska Wolskiego
Wolsko... ojczyzno moja
Ludwik Dorn o Wolsce
Wolska? Ja zawsze budowałem z wielkiej płyty.
Inżynier Brzeszczyk o Wolsce
Z ziemi Polskiej do Wolski
Jarosław Kaczyński o Wolsce
Wolska dla Wolaków!
Karol Krawczyk o Wolsce
Żeby Wolska była Wolską!
Jan Pietrzak o Wolsce
...Wolski my naród, Wolski ród...
Fragment Roty

Wolska (ang. Voland, niem. Wolen, fr. Vologne, spa. Volonia, ros. Вольша, szwe. Volen, węg. Vengyelország, fin. Wuola, czes. Wolsko, esp. Wollando, jap. ヴォーランド) – państwo proklamowane 4 czerwca na drugim kongresie PiSu przez znanego polskiego polityka Jarosława Kaczyńskiego.

Geografia[edytuj]

Położenie geograficzne Wolski to Europa Centralna. Niektórzy geolodzy twierdzą, że nawet zbyt centralna. Trwają badania, stymulowane przez obecne władze Wolski, czy lokalizacji Wolski nie należałoby uznać za sam środek Zadupia Centralnego. Stolicą Wolski jest miasto Dudapeszt, znane w kręgach nielegalnej opozycji pozaparlamentarnej jako Warszawa. Niektórzy, twierdzą, że Wolska to ulica na Woli w Warszawie. Aktualnie sprawę bada Tajna Nieustająca Komisja Specjalna d/s Nadzwyczajnych Rzeczypospolitej Wolskiej pod przewodnictwem ministra pełnomocnego w randze wicepremiera Antoniego Macierewicza.

Historia[edytuj]

Po proklamowaniu niepodległości przez jednego z braci szybko opanowano terytorium dawnej Polski, celowo opuszczając Gdańsk, gdzie, jak wiadomo, „stało ZOMO”. W ten sposobów ponownie powstało Wolne Miasto Gdańsk, „gromadzące różnego rodzaju wykształciuchów i członków łże-elit” (J. Kaczyński, Nasz Dziennik).

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka Wolski rozwija się, mimo wielu ataków ze strony wrogów IV Kaczypospolitej. Obecna władza Wolski, w szczególności Jarosława Kaczyńskiego, nie przywiązuje jednak zbytecznej wagi do gospodarki, ponieważ zgodnie z deklaracjami wieszcza narodowego Andrzeja Rosiewicza wystarczą cztery Ziobra i Wolska będzie dobra.

Kultura[edytuj]

Ze względu na krótki żywot Wolski nie powstało wiele dzieł kulturalnych. Władze uznały, że nowym kierunkiem w sztuce będzie wolrealizm. Jako jego sztandarowe przykłady można wymienić pieśń patriotyczną Do przodu Wolsko! oraz Panorama Włoszczowicka.

Język[edytuj]

Językiem wolski jest twór przypominający język polski, jednak różniący się od niego w szczegółach. I tak w języku wolskim:

  1. Następujące po sobie litery P i O zawsze pisane są kapitałką, np. POlska, POsPOlity.
  2. Zbrodnia to wydarzenie naganne i odrażające, niezależnie od przyczyn. I tak katastrofa Titanica była zbrodnią.
  3. Białe jest zawsze czarne a czarne – białe.
  4. Nie ma braci, a co najwyżej zjawiska biologiczne.

Święta narodowe[edytuj]

  • Święto Wojska Wolskiego obchodzone 15 sierpnia na ulicach Warszawy. A od niedawna również 13 grudnia;
  • Miesięcznica smoleńska, czyli comiesięczne święto obchodzone dnia 10 danego miesiąca mająca na celu upamiętniać wydarzenia spod Smoleńska.