Zbigniew (książę Polski)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy polskiego księcia. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.

Zbigniew (ur. ok. 1070, zm. 1113) – książę Polski, prywatnie syn Władka Hermana, brat Bolka Z Wadą Zgryzu.

Dzieciństwo

Za młodych lat Zbyszek nie miał lekko. Jako lewy[1] syn jadał obiady w piwnicy i bawił się szczurami oraz eee... wiecie czym...

Herman wolał młodszego syna, Bolesława, który pochodził z prawego łoża i według niego był kandydatem do tronu. Ale kogo to obchodziło? I tak najwięcej władzy wtedy miał Sieciech.

Dorosłość

Gdy Zbych dorósł, dostał od ojca północną część Polski, ale bez Mazowsza, które to rodzic sobie zatrzymał na pamiątkę. Już wtedy nie lubił się z bratem, który nasyłał na niego dzikie plemiona znad Bałtyku. Ale to i tak nic w porównaniu z tym, co Bolek zafundował mu potem. W 1107, po śmierci Władka, Zbyszek dostał bana z Polski i musiał wiać do Szwabów.

Śmierć

Kiedy bracia jednak się dogadali, Bolek postawił bratu francuskie wino jagodowe i obiecał, że nic mu się nie stanie. Zbigniew wrócił do Polski. I tu sprawy zaczęły się komplikować. Po przyjeździe Zbigniew dostał pałką w pusty cymbał, po czym jego oczodoły zostały opróżnione za pomocą widelca. Niedługo potem w nędzy i skrajnym zapomnieniu Zbigniew zmarł.

Przypisy

  1. Czyli nieprawy


Medaille1785.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny historii. Jeśli masz tyle lat, co Pai Mei – rozbuduj go.