Zenon Martyniuk

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy polskiej gwiazdy disco polo. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Obejrzyj ten film na YouTubie
Nieśmiałe początki Zenka Martyniuka
Obejrzyj ten film na YouTubie
Największy hit Zenka
Zenek reklamuje napój energetyczny Zenek
A teraz wszyscy rączki w górę i śpiewamy!
Zenek pozdrawia fanów

Zenon Martyniuk (dla przyjaciół i fanów po prostu Zenek, dla Polaków Król Disco Polo; ur. 23 czerwca 1969 w Gredelach) – wokalista zespołu Akcent, człowiek, który niczym Wielki Brat widzi Ciebie z każdej plotkarskiej gazety. Oficjalnie nikt go nie słucha, bo wykonuje disco polo. W praktyce cała Polska śpiewa jego piosenki, głównie podczas meczów piłkarskich. W skrócie Krzysztof Krawczyk polskiego disco polo.

Zenek zasłynął w szerokim powiecie wyśmienitą manierą wokalną, rejestrami mieszczącymi się pomiędzy Farinellim, a cygańskim vibrato Don Vasyla, co słychać wyraźnie w takich przebojach jak Życie to są chwile, Chłopak z gitarą, Cinzano.

Biografia

Król Disco Polo ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku oraz Studium Ekonomiczne w Bielsku Podlaskim. Już od najmłodszych lat śpiewał – swoją karierę muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat. Zaczynał od wesel, psalmów w kościele oraz piosenek w stylu Daj mi tę noc, łóżko i koc. Podobnie jak cały naród, Zenek zmienił swoje życie w 1989 roku – wówczas powstał zespół Akcent. Wraz z Mariuszem Anikiejem rozpoczęli imprezy na różnych imprezach dożynkowych. I tak było aż do 2014 roku, kiedy to ukazał się teledysk „Przez twe oczy zielone”. No i rozpoczęło się wielka zenkomania.

W maju 2017 roku wielu tysięcy fanów Zenka proponowało Jackowi Kurskiemu zaproszenie lidera Akcentu do Opola. O dziwo Kurski po raz pierwszy w życiu posłuchał widzów TVP. Według antyfanów Zenek może śpiewać co najwyżej w Kobylniczkach Warmińskich i że ogólnie losowy menel lepiej zaśpiewałby. Niezależnie od krytyki należy wyraźnie zaznaczyć, że występ Zenka zwiększył jakość koncertu o 16%.

Król Disco Polo na Eurowizję

Od wielu lat fani Zenona Martyniuka apelują o puszczenie do Eurowizji Króla Disco Polo. Zenek nie wzbudza kontrowersji (w przeciwieństwie do Donatana i Cleo), jest zdrowy (w przeciwieństwie do Moniki Kuszyńskiej), jest hetero (w przeciwieństwie do Michała Szpaka) oraz nie bierze udziału w reklamach firm ubezpieczeniowych i nie wciska ludziom kitu (w przeciwieństwie do Kasi Moś). W każdym razie wysłanie Zenka ma dać nam 350 punktów od jury i 400 od widzów. Podobno.

Ciekawostki

  • Gdyby nie image Zenka z lat 90. to piosenka 12 groszy byłaby uboższa o tekst A najlepsza fryzura jeśli jeszcze nie wiecie, krótko z przodu długo z tyłu i wąsy na przedzie.